1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lys-0071 [83]
3 years ago
5

A candle shop sells scented candles for $16 each and unscented candles for $10 each. The shop sells 20 candles today and makes $

400. How many scented candles did the shop sell today? How many unscented candles did the shop sale today
Mathematics
1 answer:
Amanda [17]3 years ago
5 0

The system of equations becomes:

s + u = 28 This represent the number of candles sold
16s + 10u = 400 This represents the value of the candles sold
You might be interested in
Write in terms of i.<br> Simplify your answer as much as possible.<br> -90
mr Goodwill [35]

Answer:

3i √10

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
ahmed is sitting on a dock watching a float plane in a harbour. At a certain time, the plane is 350 m above the water and 470 m
Pavel [41]

Answer:

The angle of elevation of the plane measured from Ahmed is approximately 36.67°

Step-by-step explanation:

The given parameters of the float plane are;

The height of the float plane above the water, y = 350 m

The horizontal distance of the float plane from Ahmed, x = 470 m

Given that Ahmed is sitting on the dock, by the water, by trigonometric ratios, we have;

The height of the float plane, the distance of the plane from Ahmed and the line of sight forming the angle of elevation of the plane measured from Ahmed, form a right triangle

tan\angle X = \dfrac{Opposite \ leg \ length}{Adjacent \ Leg\ length}

Therefore

tan(\theta) = \dfrac{y}{x}

Where;

θ = The angle of elevation of the plane measured from Ahmed

y = The leg of the right triangle opposite the reference angle

x = The leg  of the right adjacent to reference angle

Therefore;

θ = arctan(y/x) which gives;

θ = arctan(350/470) ≈ 36.67°

The angle of elevation of the plane measured from Ahmed, θ ≈ 36.67°.

8 0
3 years ago
Use the diagram of the right triangle above and round your answer to the nearest hundredth.
Svetlanka [38]

Option a: 17.32 \ {m} is the length of b

Explanation:

The angle of B is \angle B=60^{\circ} and a=10 \ m

We need to determine the length of b.

First, let us determine the angle of A.

Since, ABC is a triangle, then all the angles add up to 180°

Thus, we have,

\angle A+\angle B+\angle C=180^{\circ}

\angle A+60^{\circ}+90^{\circ}=180^{\circ}

       \angle A+150^{\circ}=180^{\circ}

                   \angle A=30^{\circ}

Thus, the angle of A is \angle A=30^{\circ}

Now, we shall determine the length of b using the sine law formula.

The formula for sine law is given by,

\frac{a}{\sin A}=\frac{b}{\sin B}

where a=10 \ m , \angle A=30^{\circ} , \angle B=60^{\circ}

Thus, we have,

\frac{10}{\sin 30}=\frac{b}{\sin 60}

Simplifying, we get,

\frac{10}{0.5}=\frac{b}{0.866}

Multiplying both sides by 0.866, we get,

\frac{10\times0.866}{0.5}=b

Multiplying the numerator, we have,

\frac{8.66}{0.5}=b

Dividing, we get,

17.32=b

Thus, the length of b is b=17.32 \ m

Hence, Option a is the correct answer.

7 0
3 years ago
Ava is sewing a quilt. One of the fabric pieces is shaped like a
Stells [14]

Answer:

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sonny has $75 to spend the night the new Nintendo switch game that he wants to buy requires $93 his parents had they will lend h
Verdich [7]

Answer:

he needs 18 more dollars from his parents

Step-by-step explanation:

93-75=18 therefore he is missing 18 dollars

3 0
3 years ago
Other questions:
  • At what point should an open circle be drawn (-1,0) (0,0) (0,1) (1,0)
    13·1 answer
  • What is the slope of line t?
    12·1 answer
  • What center (3, 6) passes through the point (0, -2)
    8·1 answer
  • Find the mean of the data summarized in the given frequency distribution. A company had 110 employees whose salaries are summari
    7·1 answer
  • Please answer this question now in two minutes
    7·1 answer
  • You don't have to answer number 15. but pls answer the rest!
    9·1 answer
  • If f(x)=(2x+3)4, then find f′′(x).
    5·1 answer
  • Heya!
    13·2 answers
  • A 2 lb bag of sunflower seeds cost $1.29. Find the unit price. If needed
    9·1 answer
  • Find the value of x. 2x - 5 &gt; 7 *
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!