1answer.
Меню
Ask question
Login
Signup
Ask question
Menu
All categories
English
Mathematics
Social Studies
Business
History
Health
Geography
Biology
Physics
Chemistry
Computers and Technology
Arts
World Languages
Spanish
French
German
Advanced Placement (AP)
SAT
Medicine
Law
Engineering
shtirl
[24]
2 years ago
15
The cost of 3 markers and 2 pencils is $1.80. The cost of 4 markers and 6 pencils is $2.90. What is the cost of each item? Inclu
de appropriate units in your answer. :
Mathematics
Answer
Comment
Send
1
answer:
RideAnS
[48]
2 years ago
7
0
Let M = marker cost
Let P = pencil cost
3 markers and 2 pencils cost 1.80 ==> 3M + 2P = 1.80
4 markers and 6 pencils cost 2.90 ==> 4M + 6P = 2.90
Multiply the first equation by (-3) and add it to the second equation
-9M - 6P = -5.40
4M + 6P = 2.90
-5M = -2.50
M = 0.50
Plug this value for M into the 1st equation and solve for P
3*(0.50) + 2P = 1.80
1.50 + 2P = 1.80
2P = 0.30
P = 0.15
So a marker costs 50 cents and a pencil costs 15 cents
Send
You might be interested in
What is 2/3 cup chopped nuts multiplied by 6 ?
shusha [124]
12/3 cup chopped nuts
which simplified is 4 cups
5
0
3 years ago
Read 2 more answers
What does reflecting over each axis do to a function algebra 2
love history [14]
Gggggghhhhhbhhjnjjnjjjjjjjjjjjjjkk
6
0
3 years ago
I need answer fast plz
Elena L [17]
Answer:
use acacolator
Step-by-step explanation:
hhhhahahahahahahaahah pp
7
0
3 years ago
Similar or Like Terms are two monomials that are exactly alike except for their
grandymaker [24]
Fales for your answer
8
0
3 years ago
Read 2 more answers
Tony buys a pair of running shoes f 80$ he pays 9%sales tax how much does the pair of shoes cost in total?
Sindrei [870]
Answer:
$87.20
Step-by-step explanation:
5
0
3 years ago
Other questions:
What are expressions for MN and LN? Hint Construct the altitude from M to LN.
7
·
1 answer
I really need help on integer subtraction so here’s the question..<br> 7-(-2)=
7
·
1 answer
Help!?!?<br>a. 13.12<br>b.13.20<br>c.12.75<br>d.12.96
14
·
2 answers
Sharon pays $58.05 for a $54 camera, how much sales tax does she pay?
14
·
2 answers
Triangles ABC and DEF are similar. Find the length of side DF
10
·
1 answer
Tell whether the information in the diagram allows you to conclude that point D lies on the perpendicular bisector of BC.
10
·
1 answer
Find the slope that passes through the points (-18, -6) and (7, -17). *
10
·
1 answer
I WILL GIVE BRAINLIEST!!!
10
·
2 answers
17. How much longer is the Amazon River than
12
·
1 answer
What is 1500 biweekly
15
·
1 answer
×
Add answer
Send
×
Login
E-mail
Password
Remember me
Login
Not registered?
Fast signup
×
Signup
Your nickname
E-mail
Password
Signup
close
Login
Signup
Ask question!