1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
shtirl [24]
2 years ago
15

The cost of 3 markers and 2 pencils is $1.80. The cost of 4 markers and 6 pencils is $2.90. What is the cost of each item? Inclu

de appropriate units in your answer. :​
Mathematics
1 answer:
RideAnS [48]2 years ago
7 0
Let M = marker cost
Let P = pencil cost

3 markers and 2 pencils cost 1.80 ==> 3M + 2P = 1.80

4 markers and 6 pencils cost 2.90 ==> 4M + 6P = 2.90

Multiply the first equation by (-3) and add it to the second equation

-9M - 6P = -5.40
4M + 6P = 2.90

-5M = -2.50
M = 0.50

Plug this value for M into the 1st equation and solve for P

3*(0.50) + 2P = 1.80
1.50 + 2P = 1.80
2P = 0.30
P = 0.15

So a marker costs 50 cents and a pencil costs 15 cents
You might be interested in
What is 2/3 cup chopped nuts multiplied by 6 ?
shusha [124]
12/3 cup chopped nuts
which simplified is 4 cups
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What does reflecting over each axis do to a function algebra 2
love history [14]
Gggggghhhhhbhhjnjjnjjjjjjjjjjjjjkk
6 0
3 years ago
I need answer fast plz
Elena L [17]

Answer:

use acacolator

Step-by-step explanation:

hhhhahahahahahahaahah pp

7 0
3 years ago
Similar or Like Terms are two monomials that are exactly alike except for their
grandymaker [24]
Fales for your answer
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Tony buys a pair of running shoes f 80$ he pays 9%sales tax how much does the pair of shoes cost in total?
Sindrei [870]

Answer:

$87.20

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What are expressions for MN and LN? Hint Construct the altitude from M to LN.
    7·1 answer
  • I really need help on integer subtraction so here’s the question..<br> 7-(-2)=
    7·1 answer
  • Help!?!?<br>a. 13.12<br>b.13.20<br>c.12.75<br>d.12.96
    14·2 answers
  • Sharon pays $58.05 for a $54 camera, how much sales tax does she pay?
    14·2 answers
  • Triangles ABC and DEF are similar. Find the length of side DF
    10·1 answer
  • Tell whether the information in the diagram allows you to conclude that point D lies on the perpendicular bisector of BC.
    10·1 answer
  • Find the slope that passes through the points (-18, -6) and (7, -17). *
    10·1 answer
  • I WILL GIVE BRAINLIEST!!!
    10·2 answers
  • 17. How much longer is the Amazon River than
    12·1 answer
  • What is 1500 biweekly
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!