The correct answer should be y=4x + 1d where x equals the number of personal pizzas, and d equals the number of drinks.
She didn't account for the number of drinks ordered for more than one meal.
Answer:
121
Step-by-step explanation:
The sum of the angles inside a triangle is always 180. The missing angle in the triangle must then be 180 -74 -47 = 59 degrees. The angles on a straight line add up to 180 degrees so x + 59 = 180. x = 180-59 = 121
Answer:
janarver 12- mae verdemax x-
Step-by-step explanation:
1,36. 2,18. 3,12. 4,9. 6,6. I thibk thats all
Answer:
The unit rate is $8.89 /ft².
Step-by-step explanation:
Given:
$160 for 18ft².
So, by dividing with 18
we get
.
Now, round to nearest hundredth for $8.888 is $8.89.
Therefore, the unit rate is $8.89 /ft².