1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zzz [600]
2 years ago
10

Sweets are sold loose or pre packed in 120 G bags. The 120 G bags are 1.49 pounds each By calculating the price per gram determi

ne which is better value show ur working out
Mathematics
1 answer:
Karo-lina-s [1.5K]2 years ago
8 0

Complete question :

Sweets are sold loose, or pre-packed in 120g bags.The 120g bags are £1.49 each.The loose sweets are £0.89 for 100g.

By calculating the price per gram, determine which is better value.

Answer:

100 g bag

Step-by-step explanation:

For the 120g bag:

Price per gram :

Price / Numbe of gram

1.49 / 120 = 0.0124 gram per bag

For the 100 g bag :

0.89 / 100

= $0.0089per gram

Since $0.0089 is < $0.0124

Then the 100g bag is of better value

You might be interested in
Which of the following equations represents a line parallel to the line given by y=5x +9?
erma4kov [3.2K]

Answer:

y = 5x + 1

Step-by-step explanation:

Lines that are parallel to each other on a graph would have the same slope but different y-intercepts. When option A's equation is graphed along with the line given in the question, the lines appear to be parallel.  

Option A should be the correct answer.

7 0
3 years ago
Auston's office is 360 square feet. Calculate the area of his office in square yards.
saveliy_v [14]

That is wrong i was taking a test the answer is going to be 40 square yards

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rebecca picked a bunch of flowers from her garden. She gave 19 flowers to her mother. If she now has 34 flowers, how many flower
KonstantinChe [14]
53 flowers were picked.
19 + 34 = 53
6 0
3 years ago
100 POINTS PLEASE HELP!!!​
solong [7]

Answer:

its 11 or its 5

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Gas prices in shelby county are at $3.00 per gallon. if a market scientist predicts a 40% increase in the price of gas in the co
aleksley [76]

Answer-

<em>The price of gas will be</em><em> $4.2</em>

Solution-

Gas prices in shelby county = $3.00 per gallon

Market scientist predicts a 40% increase in the price of gas in the coming month.

So the new price will be,

=3+(3\times \dfrac{40}{100})

=3+(3\times 0.4)

=3+1.2

=4.2

Therefore, the price of gas will be $4.2


5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Total of 589 tickets were sold for the school play. they were either adult tickets or student tickets. there were 61 fewer stude
    7·1 answer
  • Estimate the answer for 1 2/3 x 5 1/10 (type a whole number​
    13·1 answer
  • Find the volume of the cone.
    11·1 answer
  • Im giving all I got on this please help A researcher found the average cost of one and two-bedroom apartments for different citi
    7·1 answer
  • Can someone help me please . (Maths)
    12·2 answers
  • Can someone please help with number 4 ! !
    9·1 answer
  • How to get the answer for 92x68=
    8·1 answer
  • April and Amy are twin sisters. They have a total of 120 CDs. If Amy has twice as many CDs as April. How many CDs do they each h
    15·1 answer
  • PLEASE HELP! I'll give 5 out of 5 stars, give thanks, and give as many points as I can.
    5·2 answers
  • The numerator of a given fraction is 4 less than the denominator. if 3 is subtracted from the numerator and 5 is added to the de
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!