1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zzz [600]
3 years ago
10

Sweets are sold loose or pre packed in 120 G bags. The 120 G bags are 1.49 pounds each By calculating the price per gram determi

ne which is better value show ur working out
Mathematics
1 answer:
Karo-lina-s [1.5K]3 years ago
8 0

Complete question :

Sweets are sold loose, or pre-packed in 120g bags.The 120g bags are £1.49 each.The loose sweets are £0.89 for 100g.

By calculating the price per gram, determine which is better value.

Answer:

100 g bag

Step-by-step explanation:

For the 120g bag:

Price per gram :

Price / Numbe of gram

1.49 / 120 = 0.0124 gram per bag

For the 100 g bag :

0.89 / 100

= $0.0089per gram

Since $0.0089 is < $0.0124

Then the 100g bag is of better value

You might be interested in
The box plots show the data distributions for the number of customers who used a coupon each hour during a two-day
algol13

Answer:

The correct answer is A: Interquartile range

Step-by-step explanation:

Just took the test and this was the correct answer

3 0
3 years ago
Write 0.2 as a fraction in simplest form.
Reika [66]

Hi ;-)

0,2=\dfrac{2}{10}=\dfrac{2:2}{10:2}=\boxed{\frac{1}{5}}

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many terms are in the algebraic expression 11;; +3 ?
xxTIMURxx [149]
That would be two terms
4 0
3 years ago
Read the word problem below. Chan rows at a rate of eight miles per hour in still water. On Wednesday, it takes him three hours
Romashka-Z-Leto [24]

Answer:

its A

Step-by-step explanation:

i literally just took the test

3 0
3 years ago
Express 82 kilometers per hour in miles per hour
mezya [45]

Step-by-step explanation:

a)82km into miles

Sol'n

Here,

km=82=82000miles

m=?

Now,

Miles =km×1000

=82×1000

=82000

Therefore,82000m.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • I'd really appreciate it if anyone could help! :) I'll give Brainliest!
    5·1 answer
  • 2. The population of a state A is 650 lakhs and that of
    10·1 answer
  • Write an expression to show the perimeter of the rectangle. Then find the
    5·2 answers
  • 55 is what percent of 1,100 ?
    7·1 answer
  • Find the area of this trapezoid. Be sure to include the correct unit in your answer.
    14·1 answer
  • What is an equation of the line that passes through the points (−3,3) and (3,−7)?
    13·2 answers
  • Please help I will mark you brainliest !
    12·2 answers
  • The sum of 6 and -10, decreased by 4.<br> Numerical expression
    14·2 answers
  • PLEASE HELP ASAP ! <br> Pictures are linked below thank you
    9·1 answer
  • You are choosing between two different cell phone plans. The first plan charges a rate of 26 cents per minute. The second plan c
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!