Sweets are sold loose or pre packed in 120 G bags. The 120 G bags are 1.49 pounds each By calculating the price per gram determi
ne which is better value show ur working out
1 answer:
Complete question :
Sweets are sold loose, or pre-packed in 120g bags.The 120g bags are £1.49 each.The loose sweets are £0.89 for 100g.
By calculating the price per gram, determine which is better value.
Answer:
100 g bag
Step-by-step explanation:
For the 120g bag:
Price per gram :
Price / Numbe of gram
1.49 / 120 = 0.0124 gram per bag
For the 100 g bag :
0.89 / 100
= $0.0089per gram
Since $0.0089 is < $0.0124
Then the 100g bag is of better value
You might be interested in
Answer:
The correct answer is A: Interquartile range
Step-by-step explanation:
Just took the test and this was the correct answer
Hi ;-)

Answer:
its A
Step-by-step explanation:
i literally just took the test
Step-by-step explanation:
a)82km into miles
Sol'n
Here,
km=82=82000miles
m=?
Now,
Miles =km×1000
=82×1000
=82000
Therefore,82000m.