1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nataly_w [17]
3 years ago
12

Plz help I will mark as brainliest. Jason has $60 to spend. He wants to purchase a bag for $30, one calculator for $13,3

Mathematics
1 answer:
Ronch [10]3 years ago
6 0

Answer:

$1.60 per pen

Step-by-step explanation:

60-30=30

30-13= 17

17-9=8

8/5= 1.6

You might be interested in
Answer it answer it answer it
Troyanec [42]

Answer:

22.5

Step-by-step explanation:

cause

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Andy bought 4.85 meters of cord. The cord cost 98¢ per meter. He also purchased 9.6 meters of copper wire. It cost $1.29 per met
laiz [17]
The correct answer 2.86
3 0
3 years ago
Please help!!!!!!!!!!!!!!!
skelet666 [1.2K]

Answer:

i think the answer is B but im not sure sorry if it is not

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What do I do for this problem
slamgirl [31]

To divide fractions, you need to multiply by the reciprocal. The reciprocal of 3/4 is 4/3, which is why the work is incorrect.

See attached:

5 0
3 years ago
Angelina paid $6.60 for a dozen cupcakes for a birthday party. What is the unit cost for each cupcake? *
S_A_V [24]

Answer:$.55

Step-by-step explanation:

An important thing to know is that a dozen is equal to 12.

12x= 6.60

/12     /12

x=.55

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the lengh of de?
    13·1 answer
  • How do I Solve and graph the inequality |6 – v| < 9?
    9·1 answer
  • 6+ =4+6 for second grader
    9·2 answers
  • Simplify the expression 9x + 7 – x + 3
    8·2 answers
  • Find the equation of the line that is perpendicular to the line x = −5 and passes through the point (1, π). A) y = π B) y = πx C
    10·1 answer
  • the dinner bill came to $24.39 before taxes or tip. if the taxes were 6% and they decided to leave a 18% tip, what was the total
    9·1 answer
  • Find the 24th term of the arithmetic
    8·1 answer
  • Find the slope of the line that passes through the points (-6,-4) and (2,4)
    15·1 answer
  • Select the correct answer Trent is researching what it would take to become a pharmaceutical scientist. What academic requiremen
    12·1 answer
  • Mathematical phrase: 2x + 5 = 10<br><br> I need the english phrase
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!