1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bija089 [108]
2 years ago
8

A six pack of Coca Cola costs $3.55. What is the unit rate?

Mathematics
2 answers:
Serggg [28]2 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

O.5917

Should be ur answer

romanna [79]2 years ago
4 0

Answer:

59 cents

Step-by-step explanation:

When finding the unit rate, you need to end up finding what is the price for one product (basically a fraction with one on the bottom) to find this I just did 3.55 / 6 which gave me 59 cents, the price of one coca cola bottle.

You might be interested in
Please help me with this​
Lelu [443]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

DDDDdDDDD

3 0
3 years ago
what is the sum of two numbers is "-7." Two times the first number equals 4 the second number. Find the two numbers.
skelet666 [1.2K]

Answer:

\sf \text{The numbers are $\dfrac{-14}{3} $ and $\dfrac{-7}{3}$}

Step-by-step explanation:

Let the numbers be x , y

Sum of two numers = -7

x + y = -7------------(I)

Two times the first number equals 4 the second number.

2x = 4y  ----------(II)

Divide both sides by 2

       \sf \dfrac{2x}{2}=\dfrac{4y}{2}

        x = 2y

Subtitute x = 2y in equation (I)

2y + y = -7

      3y = -7

       y = -7/3

Plugin y = -7/3 in equation (II)

\sf 2x = 4*\dfrac{-7}{3}\\\\2x = \dfrac{-28}{3}\\\\x =\dfrac{-28}{3*2}\\\\x = \dfrac{-14}{3}

4 0
2 years ago
a punch recipe calls for 3 liters ginger ale, 1.5 liters tropical fruit juice. and 500 milliliters pineapple juice. how much pun
Fudgin [204]

Answer

189

Step-by-step explanation:

just is

5 0
3 years ago
Alina has a spinner that has 5 equal sections: red, blue, green, purple, and orange. She spins the spinner 200 times. About how
Triss [41]
The answer is 80 times hope this helps!
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
There are 48 students o the school bus, 28 girls and 20 boys. what is the ratio of boys ad girls on the bus ?
Vikki [24]

Step-by-step explanation:

28:20

Once simplified its 7:5

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 3. Which one doesn't belong? Give a reason why each square does not belong.
    5·1 answer
  • The Panthers, a high school basketball team, charges $6 for adult tickets and $3 for children’s tickets. If 120 people went to t
    11·2 answers
  • Help me simple this 42/90
    7·2 answers
  • The ampitude/frequency/period of y=1/4cos1/2x is 4 pie
    8·1 answer
  • The deer population of a certain area is modeled by the formula: P=578e^0.045t where t is measured in years. In approximately ho
    8·1 answer
  • What is 4x+3(2x-1) -4x? This is a combining like terms equation by the way.
    12·1 answer
  • The amount that results when $4,000 is compounded at 6% annually over seven years.
    11·1 answer
  • Simplify the following expression:
    14·1 answer
  • Fill in the blank: 3 feet = __________ inches
    9·2 answers
  • What kind of angle is​
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!