1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Studentka2010 [4]
3 years ago
11

A 40% sugar solution is added to an 85% sugar solution to create 1800 mL of a 60% solution. How much of each solution is used? (

Use either elimination or substitutions) SHOW ALL STEPS PRETTY PLEASE !!
Mathematics
1 answer:
denis-greek [22]3 years ago
4 0

Answer:

Number of ml of 40% sugar = x = 1000mL

Number of ml of 85% sugar used = y = 800mL

Step-by-step explanation:

Let the

Number of ml of 40% sugar = x

Number of ml of 85% sugar used = y

From the above question, our system of equations is given as:

x + y = 1800mL ....... Equation 1

x = 1800 - y

40% × x + 85% × y = 60% × 1800mL

0.4x + 0.85y = 1080.... Equation 2

We substitute 1800 - y for x in Equation 2

0.4(1800 - y) + 0.85y = 1080

720 - 0.4y + 0.85y = 1080

- 0.4y + 0.85y = 1080 - 720

0.45y = 360

y = 360/0.45

y = 800mL

Solving for x

x = 1800 - y

x = 1800 - 800

x = 1000mL

Therefore,

Number of ml of 40% sugar = x = 1000mL

Number of ml of 85% sugar used = y = 800mL

You might be interested in
Which functions have a horizontal asymptote? Check all that apply.
Anarel [89]
If I could see the photo I could help you answer the question
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help please :)
Veronika [31]

Answer

500

Step-by-step explanation:

If the biologist tags 25 birds and lets them go, and then catches 100 and 5 of them have the tags, that would mean 20 of them are still out in the wild.

The way to solve this is if you put it into a proportion.

5/100 = 25/x

5x = (100)(25)

5x = 2500

5x/5 = 2500/5

x = 500

5/100=25/500

8 0
3 years ago
Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas.  What is the price per gallon?
Semenov [28]
36.89 total divided by the 8.6 gallons he bought = 4.2 so the price per gallon would be $4.20
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I NEED HELP ASAP!!!!!!
natita [175]

Answer:

3\sqrt{7}

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Is the relationship a function? (Show work if possible)
MakcuM [25]

Answer: No! This is not a function!

Step-by-step explanation:

Functions. Terms. Domain - The set of all inputs of a relation or function. Function - A relation in which each input has only one output. Often denoted f (x). Horizontal Line Test - If every horizontal line you can draw passes through only 1 point, x is a function of y.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Is 3( x + 4 ) equivalent to 3x + 12?
    14·2 answers
  • 20 pts, please help me asap
    6·1 answer
  • Luanne made a photocopy of a drawing of a rectangle. The original drawing was 4.5 inches wide and 6 inches long. The copy was 6.
    15·1 answer
  • How can you use mental math to determine if a ratio is simplified
    9·1 answer
  • Help please, detailed explanation would be nice too if possible
    5·2 answers
  • David had been pricing bus fares for a group trip to New York. Three adults and four children must pay $159. Two adults and thre
    13·1 answer
  • Which of the following equations corresponds to the graph below?
    5·2 answers
  • 4m/5-2m/3=1 solve the equation
    8·1 answer
  • (Will Give Brainliest) −2(4
    15·2 answers
  • add the term that makes the given expression into a perfect square. write the result as the square of a bracketed expression c s
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!