1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zysi [14]
2 years ago
9

A gallon is equal to 128 oz. Loretta drinks 6.4 oz of milk twice a day. How many days will it take for Loretta to finish a gallo

n of milk?
Mathematics
2 answers:
Aleksandr-060686 [28]2 years ago
6 0

Answer:

Step-by-step explanation:

120/6.4=20

It will take her 20 days

Pani-rosa [81]2 years ago
3 0

Answer:

10 DAYS

Step-by-step explanation:

Loretta drinks 6.4 oz of milk TWICE a day = 12.8 oz a day. 128 oz is in a gallon of milk, so 128 divided by 12.8 equals 10. Loretta will take 10 DAYS to drink a gallon of milk.

You might be interested in
A bat and a ball cost one dollar and ten cents in total. The bat costs a dollar more than the ball. How much does the ball cost?
Aleks04 [339]
Set up an algebraic equation: b=cost of ball
1.10=1+b+b
1.10=1+2b
subtract 1 from both sides
.10=2b
divide by 2 on both sides
ball=5 cents
6 0
2 years ago
The state of Georgia has about 170 people per square mile. The area of Georgia is 59,425 square miles. What is the population of
kotykmax [81]
It should be about 10 million 

7 0
3 years ago
A loan of $25,000 has an annual simple interest rate of 5.5%. The total cost of the loan is $38,750.
alisha [4.7K]
You will pay about $134407323


Step by step explanation;
3 0
2 years ago
Kevin runs a farm stand that sells apples and raspberries. Each pound of apples sells for $3.50 and each pound of raspberries se
krek1111 [17]

Kevin sold 10 pounds of apples and 20 pounds of raspberries.

Step-by-step explanation:

Given,

Cost per pound of apples = $3.50

Cost per pound of raspberries = $4

Total amount earned = $115

Let,

x represent the pounds of apples sold

y represent the pounds of raspberries sold

According to given statement;

3.50x+4y=115     Eqn 1

y = 2x                  Eqn 2

Putting value of y from Eqn 2 in Eqn 1

3.50x+4(2x)=115\\3.50x+8x=115\\11.50x=115

Dividing both sides by 11.50

\frac{11.50x}{11.50}=\frac{115}{11.50}\\x=10

Putting x=10 in Eqn 2

y=2(10)\\y=20

Kevin sold 10 pounds of apples and 20 pounds of raspberries.

Keywords: linear equation, substitution method

Learn more about linear equations at:

  • brainly.com/question/4279146
  • brainly.com/question/4354581

#LearnwithBrainly

5 0
3 years ago
I’m having trouble with my homework please help get threw this packet ANSWER ALL QUESTIONS
Digiron [165]
Are you crazy, that’s way to much. Sorry buddy you’re by you’re self but at least Brainly thinks I’m answering a question.LOL.Sucks to be you
3 0
3 years ago
Other questions:
  • What's the taxes on $1,500
    13·1 answer
  • Please answer please correct answer
    12·2 answers
  • The stock price of one share in a certain company is worth $360 today. A stock analyst believes that the stock will lose 28 perc
    10·1 answer
  • What is ​ 4910 ​ expressed as a decimal?What is ​ 4910 ​ expressed as a decimal?
    15·2 answers
  • In the diagram, the measure of angle 8 is 124°, and the measure of angle 2 is 84°.
    12·2 answers
  • shannon said that a triangle with exactly 2 congruent sides and an obtuse angle is an equilateral obtuse triangle. describe her
    14·1 answer
  • Which step do the constructions of a regular hexagon, a square, and an equilateral triangle inscribed in a circle all have in
    11·1 answer
  • 123,456,789x123,456,789=
    9·1 answer
  • If there are 24 boys and 60 girls in a room, fill out all of the possible ratios of boys to girls that could be made.
    14·1 answer
  • What is tan 45°? 1 45° 90° A. 1/2 B. 1 C. 1/√2 D. √2 √₂ 2 45°​
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!