1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mnenie [13.5K]
3 years ago
7

Help pls? :) it’s shapes.

Mathematics
2 answers:
vovangra [49]3 years ago
8 0

Answer:

What are Shapes? In geometry, a shape can be defined as the form of an object or its outline, outer boundary or outer surface. Everything we see in the world

Step-by-step explanation:

xeze [42]3 years ago
3 0
Answer is in file above
You might be interested in
A 6-pack of felt-tip pens costs $2.16. What is the unit price?<br>​
oksian1 [2.3K]

Step-by-step explanation:

$3.68 for 16 pens

$3.68 per 16 pens

($3.68) / (16 pens)  

$0.23 / (1 pen)

$0.23 / pen

$0.23 per pen

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A car can travel 476 miles on 14 gallons of gas. Write an equation relating the distance d to the number of gallons g. How many
astraxan [27]
Distance, d, is directly proportional to the number of gallons of gas, g. Thus,

d α g

To turn alpha to equal sign, we insert a constant of proportionality, k.

d=kg

To find k, we use the given conditions.
476 = k (14)
k = 34

Therefore, the equation is,
d = 34g

and for travelling 578 miles,
578 = 34g
g = 17 gallons is needed.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
​Zeros: -1​, 1​, 8​; ​ degree: 3
vitfil [10]

Answer:

y=(x+1)(x-1)(x+8)

Step-by-step explanation:

When creating a factor with a known zero, use (x-ZERO)

For instance: a zero of -1 would be reprsented as (x+1)

6 0
3 years ago
How do i show the substitution method to solve x=5y-7 and 3y+2y=12
Katena32 [7]

Answer:x=-20  y=4

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Twenty-three thousand and four hundred six thousand in standard form
almond37 [142]
23,000 and 406,000 are these in standard form.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • A sweater is regularly $32. It is 25% off the original price this week.
    5·1 answer
  • Whats the only place in this world whos fahrenheit and celsius degrees can be equal?
    6·2 answers
  • Need help on this question
    12·1 answer
  • Help
    8·1 answer
  • Determine the prime factorization of 24.
    6·1 answer
  • Simplify each expression. Use only positive exponents. <br><br> (Photo)
    5·1 answer
  • Mr. marsupial invested $8,000, part at 6% interest and the remainder at 8% interest. at the end of the first year he received $6
    10·1 answer
  • Rewrite f(x) = -2(x-3)^2 from vertex form to standard form
    13·1 answer
  • Help sorry nothing was attached last time
    7·1 answer
  • A study was created to test the effects of jazz on people’s sleep patterns. The hypothesis of the experiment, 2 groups of people
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!