Answer:
Frank must buy 2 pens to have equal number of each pens
Okay hold on. I’m trying to figure this question out. I will help you!
A 120 watt light bulb uses about 0.1 kilowatt of electricity per hour.if electricity costs $0.20 per kilowatt hour.
Let's solve how much does it cost to have a bulb on
for an hour.
=> 120 watt = 0.1 kilowatt per hour which costs 0.20 per kilowatt per
=> 0.1 kilowatt per hour * 0.20 = 0.02 dollars in an hour.
As x approaches -inf f(x) -> -inf
and as x approaches inf, f(x) approaches +inf
Mark brainliest please
Hello!
<em><u>Answer:</u></em>
<em><u>p<6</u></em>
<em><u>*The answer must have a positive sign and less than symbol sign.</u></em>
Step-by-step explanation:
First, you subtract by 7 from both sides of an equation.

Then, simplify.

Next, multiply by -1 from both sides of an equation.

Simplify.

You can also divide by 2 from both sides of an equation.

And finally, simplify and solve. You can also divide by the numbers.

Final answer: 
Hope this helps!
Thanks!
-Charlie
Have a great day!
:)
:D