Stella buys a one-pint bottle of juice for $2.72. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce? \text{1 gallon
}= 1 gallon= \,\,\text{4 quarts} 4 quarts \text{1 quart}= 1 quart= \,\,\text{2 pints} 2 pints \text{1 pint}= 1 pint= \,\,\text{2 cups} 2 cups \text{1 cup}= 1 cup= \,\,\text{8 fluid ounces} 8 fluid ounces Before you try that problem, answer the question below. How many fluid ounces of juice did Stella buy?
1 answer:
9514 1404 393
Answer:
- Stella bought 16 fl oz
- $0.17 per fl oz is the unit rate
Step-by-step explanation:
1 pint is 2 cups, so is 2×8 fl oz = 16 fl oz
Then the unit rate of Stella's juice is ...
dollars/ounces = $2.72/(16 fl oz) = $0.17 /fl oz
The cost per fluid ounce is $0.17.
You might be interested in
Answer:
c
Step-by-step explanation
im sorry for not explaining im not good at that just trust me
Answer:
C) 35
Step-by-step explanation:
7,943,670,217,666,519,002
Answer:
the center of the circle seems to be at E
Step-by-step explanation:
this however is a guess, tell me if I'm right
Answer: 57/54
Step-by-step explanation:
Look at the attachment