1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Butoxors [25]
2 years ago
5

What's the better buy: A) 5lb. bag of potatoes for $3.79 or a 2lb. bag for $1.50?

Mathematics
1 answer:
Tcecarenko [31]2 years ago
8 0

Answer:

A 2lb. bag because 1.50 x 2 = 3.00$ plus the extra 1 lb which is 75c = 3.75 $

Step-by-step explanation:

Could i have branliest and heart please

You might be interested in
Identify the slope of the equation: y = 5x + 2
slega [8]

Answer:

slope is 5

Step-by-step explanation:

y=mx + b

y=5x =2

m = slope therefore is 5

5 0
3 years ago
A manufacturing firm wants to package its product in a cylindrical container
IRINA_888 [86]
To solve the problem above, we will be using the equation in solving the surface area of a cylinder which goes. A = 2pi r^2 + 2pi r h, A is for the surface area, pi is 3.1416; h is the height and r is the radius. Basing on this formula the radius will be 0.3982 ft both top and bottom.
7 0
3 years ago
Child Health and Development Studies (CHDS) has been collecting data about expectant mothers in Oakland, CA since 1959. One of t
liraira [26]

Answer:

<em>A.) There is a 3.4% chance that a random sample of 50 expectant mothers will have a mean age of 26.5 years old or greater if the mean age for a first time mother is 26 years old.</em>

Step-by-step explanation:

The mean age for a first time mother is assumed 26 years old (null hypothesis) and <em>p-value</em> of the sample mean (26.5 years ) is found as 0.034.

This is the probability of having first time mother mean age 26.5 or greater <em>under the assumption of null hypothesis. </em>

3 0
2 years ago
HELP ME ON THIS MATH PLEEASEEEEEEEEE
Bess [88]
C. 51* I am pretty sure is it
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
(n+8)+(n−12)<br> Please help
Sonbull [250]

Answer:

=n+8+n+−12

=(n+n)+(8+−12)

=2n+−4

Answer:

=2n−4

= 2(n-2)

6 0
2 years ago
Other questions:
  • The price of apples at a farm is $1.67 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of appl
    15·1 answer
  • 2x(3x2- 7x²+ 8) - 4(x4+9 - 7x3)
    15·1 answer
  • Farmer gray has 30 flowerpots. He plants 10 seeds in each pot. How many seeds does he plant?
    10·2 answers
  • What is the solution for 3x+4=9×+3?
    14·1 answer
  • Please help me I don’t understand this!!!
    11·1 answer
  • Please help! Correct Answers only!
    5·1 answer
  • Please help appreciate it!!
    15·2 answers
  • Randy Inc. produces and sells tablets. The company incurred the following costs for the May
    8·1 answer
  • The product of g and 4
    6·1 answer
  • Please!!!!!!!!! Show your work correctly !!!!!!!!!!!!!! Will mark Brianliest !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!