Answer:
the line is making a kite like shape
Answer:
To find the cost per yard, divide the cost by the amount:
p: 6.25 / 6.5 = 0.96 --> The cost per yard is $0.96
r: 3 /4 = 0.75 --> The cost per yard is $0.75
b: 8.1 /8.5 = 0.95 --> The cost per yard is $0.95
s: 7.2 / 6 = 1.2 --> The cost per yard is $1.20
In order from cheapest to most expensive:
Red
Brown
Purple
Silver

Hence, value of x in the given equation is 2
Answer:
or 
Step-by-step explanation:
Convert the mixed numbers into improper fractions.

Since the two fractions have the same denominator, just subtract the numerators.

If required, rewrite the fraction in simplest form.

The normal body temperature : to = 37° C
An inequality is:
| t - to | ≤ 3
| t - 37 | ≤ 3
t - 37 ≤ 3 AND ( - t - 37 ) ≤ 3
t ≤ 3 + 37 - t + 37 ≤ 3
t ≤ 40 - t ≤ 3 - 37
- t ≤ - 34 / * ( - 1 )
t ≥ 34
Answer t ∈ [ 34°C, 40° C ].