1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gulaghasi [49]
2 years ago
11

How many matches are played together in a knockout tournament involving 36 teams?

Mathematics
1 answer:
Svetradugi [14.3K]2 years ago
8 0

Answer:

need points srry

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A 26' Long painting is how many yards Long
Alenkinab [10]
In one foot, there are 0.33 yards.
Therefore, you need to multiply 26 by 0.33
20x0.33= 6.6
6x0.33= 1.98 yards.
6.6+1.98= 8.58
Therefore, in a 26' long painting, there are 8.58 yards
Hope this helps :) 
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP If You Are not SURE please don't answer PLEASE show work and steps
Ivanshal [37]
63+12x<15
12x<-48 (subtract 63 from both sides)
x<-4 (divide out the 12)
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
HELP ME PLEASE THIS IS REALLY IMPORTANT
andrezito [222]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

COUNT ALL (16) DIVIDE BY 4

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
A rental car agency charges $210.00 per week plus 0.25 per mile to rent a car. How many miles can you travel in one week for $34
Greeley [361]

Answer:

548 miles

Step-by-step explanation:

O.25m + 210 = 347

0.25m = 347 - 210

0.25m = 137

m = 137/0.25

m = 548

4 0
2 years ago
PLESE HELP! 50 POINTS! GIVING BRAINLIEST.
shusha [124]

bro which class question is this then I can help you with ur question

7 0
2 years ago
Other questions:
  • A. 2<br> B. 3<br> C. 12<br> D. 15
    14·1 answer
  • A segment in the complex plane has a midpoint at 7 – 2i. If the segment has an endpoint at 11 – 3i, what is the other endpoint?
    9·1 answer
  • Y = 4x – 5<br> y = 2x + 3<br> Is (4, 11) a solution of the system?
    6·2 answers
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of chocolate
    14·2 answers
  • (5,0)(6,8) give the slope
    13·2 answers
  • Jasmine cooked 1 5/6 kg of rice. Alice cooked 5/8 kg more than Jasmine. a. How many kg of rice did Alice cook? b. How many kg of
    14·1 answer
  • Monthly sales of water heaters are normally distributed with a mean of 21 and a standard deviation of 5. What is the probability
    9·1 answer
  • spent $135 at the store. He bought a pair of pants for $27. Then he bought 9 shirts. If each shirt cost the same amount, how muc
    6·1 answer
  • Solving x+ 8 = –3 gives:<br> (i) x = 11<br> (ii) x = 12<br> (iii) x = –11 <br> (iv) x = –12
    8·2 answers
  • The results of a survey about favorite lunch choices are shown.
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!