1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yawa3891 [41]
2 years ago
7

5x+2=7x-4 what is x and if you can how you did it

Mathematics
2 answers:
sp2606 [1]2 years ago
5 0


I think the answer is X = 3


lisov135 [29]2 years ago
3 0

Answer:

x=3

Step-by-step explanation:

2 = 7x−4−5x

2 = 2x−4

2+4 = 2x

6 = 2x

​\frac{6}{2} = x

3 = x

x = 3

You might be interested in
Notebooks are on sale 10 notebooks for 3.00$ Mrs. Day wants to purchase some with her 24.00$. How many notebooks can she purchas
igor_vitrenko [27]

Answer:

80

Step-by-step explanation:

24 /3 = 8 so

8 * 10 = 80

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the equations that have variables on both sides, find your answers in the legend below: *
zmey [24]

Answer: i dont know so plz report this so youcan get an actual answer

Step-by-step explanation: Sorry i coundn't help

6 0
2 years ago
How many rooms are there in the house?<br>​
Sidana [21]

Answer:

1 or more than 1

Step-by-step explanation:

This is your answer

3 0
2 years ago
What is the measure of the angles? (Help pls)
tatiyna
D I got it in my test and it’s correct
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Someone pls help me ill give out brainliest pls don’t answer if you don’t know
12345 [234]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

√256=16

√289=17

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • This circle graph shows the results of a survey that asked people to identify their favorite sport.
    10·2 answers
  • 1 1.1.3 Quiz: Algebraic Expressions A community sports league is raising money by making custom shirts to sell at league games.
    8·1 answer
  • Which of the following is a defined term?
    5·2 answers
  • Arnie is mixing red and yellow paints to make two different shades of orange. To make 1 cup of dark orange​ paint, he needs 7 ou
    15·1 answer
  • Solve x2 − 7x = −13.
    13·1 answer
  • PLEASE HELP
    13·2 answers
  • If the ordered pair (a, b) satisfies the inequality. y &gt; x-4, three of these statements are
    13·1 answer
  • help please, ive been cutting for a long time and i cant break the habit, no one will give me a straight answer. Ive lived a liv
    6·2 answers
  • A trapezoid is plotted on the coordinate plane
    5·1 answer
  • A 2 lb bag of sunflower seeds cost $1.29. Find the unit price. If needed
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!