Answer:
10,500
Step-by-step explanation:
<span>Let us start with the schnauzers, the easiest one to imagine. Let us assume that there were x number of schnauzers.
Scottie's are 3 more than schnauzers. So their number is x+3
Wire haired terriers are 5 less than twice the number of schnauzers.
So their number is 2x -5 (2x for twice the number of schnauzers)
Now add all these numbers.
That is x + x+3 + 2x-5 = 4x -2
The total number of dogs, 78, is given in the question
Now we know that 4x -2 =78
4x = 78 +2
= 80
Therefore x = 80/4
= 20.
So there were 20 schnauzers, 23 Scottie’s and 35 wire haired terriers</span>
We can find the price per arc by dividing the total price by the amount of arc.
so in this case
5625 is the total money spent
and 4.5 is what they get when spending that amount of money
5625 / 4.5
= 1250
The price per arc is $1250
therefore, the answer is $1250.
True. If you're just changing the form, yes. But remember when you change one side of an equation, you must change the other in the same way.
Answer:
w = 6.7451
x = 8.0805
Step-by-step explanation:
Find W
Tan(56) = opposite / adjacent
opposite = 10
Adjacent = w
Tan (56) = 10/w
w*Tan(56) = 10
w = 10 / tan(56)
w = 10/ 1.4826
w = 6.7451
Find x
Tan (34) = 10 / (w + x)
Tan (34) = 0.6745
(w + x) * Tan(34) = 10
w + x = 10 / tan(34)
w+ x = 10 / 0.6745
w + x = 14.826
But we found w = 6.7451
6.7451 + x = 14.826
x = 14l826 - 6.7451
x = 8.0805