1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ket [755]
3 years ago
6

A picture frame can hold a photograph that is 16 inches long and 12 inches wide.

Mathematics
1 answer:
Lorico [155]3 years ago
3 0
12 x 16 = 192 square inches
You might be interested in
Solve the equation.
Levart [38]

Answer:

x=34

Step-by-step explanation:

6 - ( x-7) ^ 1/3 = 3

Subtract 6 from each side

6-6 - ( x-7) ^ 1/3 = 3-6

- ( x-7) ^ 1/3 = -3

Divide each side by a negative

 ( x-7) ^ 1/3 = 3

Cube each side

 ( x-7) ^ 1/3 ^3 = (3)^3

x-7 = 27

Add 7 to each side

x-7+7 = 27+7

x = 34

Check

6 - ( 34-7) ^ 1/3 = 3

6 - (27^1/3 = 3

6 -3 =3

3=3

Good solution

8 0
4 years ago
How do you work out "2(c+4)="
Nonamiya [84]

First you do distributive property.

2c + 8 = 0

Then subtract 8 with 0

2c = -8

Then divide -8/2

<h2>c = -4</h2><h2>Hope this helps :)</h2><h2 />
5 0
3 years ago
PLS HELP !!!!! :( this is really hard please I need help
Keith_Richards [23]

Answer: At least 13

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
the mean average distance that jack runs in his last 10 runs is 5.7 miles. work out the distance that he would need to make this
ziro4ka [17]

Answer:

9 miles

Step-by-step explanation:

mean is calculated as

mean = \frac{sum}{count} , then

\frac{sum}{10} = 5.7 ( multiply both sides by 10 )

sum = 57

let x be the distance he needs to cover so mean is 6 , that is

\frac{sum+x}{11} = 6 ( multiply both sides by 11 )

sum + x = 66 , that is

57 + x = 66 ( subtract 57 from both sides )

x = 9

That is he would have to run 9 miles

3 0
2 years ago
2. The amount of sap that is collected from
Burka [1]
Population: six sugar maples
Sample: sap
7 0
3 years ago
Other questions:
  • It’s a busy lunch hour. Three cashiers are working, and there are 10 total customers in line. The average time to process each s
    8·1 answer
  • The sum of two numbers is 70. the first number is 2/5 of the second number. What are the numbers?
    9·2 answers
  • Which value of n makes the equation true? -1/2n = -8 <br>A.) -16 <br>B.) -4 <br>C.) 4 <br>D.) 16
    5·2 answers
  • A garden table and a bench cost $618 combined. The garden table costs $82 less than the bench. What is the cost of the bench?
    10·2 answers
  • (2x + 3) (2x2 – 2+4)
    11·2 answers
  • Yoko pays $19.60 for a pack of 4 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the neares
    14·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Csf%7B%5Clongrightarrow%7B20000%20%5C%3A%20%5Ctimes%20%5C%3A%20%5Cdfrac%7B9%7D%7B100%7D%20%5
    10·2 answers
  • Which statement is true?
    9·1 answer
  • -19x-17 = -93 <br> Also when you solve it has to be with the addition property of equality
    6·1 answer
  • A circle has a radius of 17cm. Find the radian measure of the central angle θ that intercepts an arc of length 5cm.
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!