For 1 cylinder: 226.08 cubic inches
For all cylinders (overall): 678.24 cubic inches
Since I'm tired....
Formula: Pi × (radius × radius) × height
Start by multiplying the 9 out:
9(-6 + 8y) = -54 + 72y
Then, add the 7:
-54 + 72y + 7
Then simplify the whole thing:
-47 + 72y
Answer:
Re-submit ur question sweet heart
To find the unit price, divide the total price by the total weight.
4.60 / 2 = 2.30
So, the unit price is $2.30 per liter of milk.
Best of Luck!
Answer:
On the left... True
On the right... False
Step-by-step explanation: