The exact surface area is 150.8 and the exact volume is 141.37.
To answer this I used the formula for surface are for a right cylinder which is. 2•3.14•r•h+2•3.14•r^2 (^2 means to the power of 2) r=radius and h=height. When you replace the r’s and the h’s with the radius and height it’ll look like this. 2•3.14•3•5+2•3.14•3^2. For the power of 2 (^2) we basically just do 3•3. But when you put that into a calculator it gives you 150.8.
To find the volume use the formula 3.14•r^2•h when you replace the r’s and the h’s with the height and the radius it’ll look like this. 3.14•3^2•5. When put into the calculator it gives you 141.37.
Distribute the -4. Then combine like terms.
24 - 4(5y - 6z) + 3y - 7z =
= 24 - 20y + 24z + 3y - 7z
= - 20y + 3y + 24z - 7z + 24
= -17y + 17z + 24
Step-by-step explanation:
Mia want to buy 3 notebook for $1.29 each ,
then total cost =3×1.29
hence, 3×29
1\6+1/12+2/6=2+1+4/12
=7/12
First, you divide the price by the amount of units in the pack. This is how you find how much one unit is worth in that pack. So for the first pack you divide 1.12 by three, and then you have .37333 repeating, which is about 38 cents. Next is the second pack, where we divide 4.38 by 12 which is .365, which is about 37 cents. The last pack is 8.68 divided by 24 which is .361, or about 36 cents. This means that the 24 pack is the best buy.
In real life you should also consider which would be too much for you or not enough. For example, you might not even need 24 units of juice. You might only need 12 so you don't have too much extra. But hey, this is just a math problem ;)