1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sindrei [870]
2 years ago
8

An 8-pack of water bottles costs $6.80. What is the unit price? per bottle

Mathematics
2 answers:
mestny [16]2 years ago
8 0
Divide the cost by how many bottles so you will do $6.80 divided by 8 you get $0.85 per bottle
GalinKa [24]2 years ago
4 0

Answer:

0.85

Step-by-step explanation:

6.80 divied by 8

You might be interested in
Which of the following is a pair of vertical angles? *
erastovalidia [21]

Answer:

1 and 3, 2 and 4, 5 and 7, and 8 and 65

Step-by-step explanation:

Vertical Angles Congruence Theorem

6 0
2 years ago
You pick a marble and spin the spinner. How many outcomes are possible?
grigory [225]

Answer:

4 i think

Step-by-step explanation:

can you go one question to the left i need help

6 0
3 years ago
Please answer the following question. (40 points)
7nadin3 [17]

Answer:

80

Step-by-step explanation:

We have, 75% × x = 60

or,

75/ 100 × x = 60

Multiplying both sides by 100 and dividing both sides by 75,

we have x = 60 × 100/75

x = 80

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the answer to this question
matrenka [14]
The answer would be D.
7 0
3 years ago
Which relation is a function?
DiKsa [7]
Think about the definition of a function. what has to be true? leave a message if you need more help.
7 0
2 years ago
Other questions:
  • Marcus drew a quadrilateral with only 1 pair of parallel sides. Which quadrilateral did Marcus draw?
    10·2 answers
  • What is 1.35 divided by 5
    10·1 answer
  • Which statement is true?
    7·1 answer
  • 11n plus 5 plus3 plus1
    6·2 answers
  • Please Help <3 Please Help <3
    5·1 answer
  • On a recent homework assignment, Eli needed to solve the equation
    13·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST! DO NOT COPY ANSWERS OFF INTERNET
    5·2 answers
  • Please someone should help me solve it 2x ÷ x^ - 4
    6·1 answer
  • Packages of ramen noodles are on sale at the grocery store for $.20 each. Lucy decides to stock up since she had a $3 off coupon
    7·1 answer
  • 68 =34 =23<br><br> True or False? (Hint: Type true or false)
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!