1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sindrei [870]
3 years ago
8

An 8-pack of water bottles costs $6.80. What is the unit price? per bottle

Mathematics
2 answers:
mestny [16]3 years ago
8 0
Divide the cost by how many bottles so you will do $6.80 divided by 8 you get $0.85 per bottle
GalinKa [24]3 years ago
4 0

Answer:

0.85

Step-by-step explanation:

6.80 divied by 8

You might be interested in
What is the answer for this equation 4/7w=24?
docker41 [41]
W=1/42 hope this helps! XD
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the area of the shape below.
fgiga [73]

Answer:

240

Step-by-step explanation:

The top triangle has an area of 40 while the bottom rectangle has an area of 200. Add them together and you get 240

3 0
3 years ago
Is this a liner equation ,the price of a loaf of bread increases by .25 each week
alexgriva [62]

i think its not because it should increase so it would go diagonal

 

5 0
3 years ago
Convert 312 quarts to gallons.
dimaraw [331]
78 gallons is the same as 312 quarts
8 0
3 years ago
Solve this system of equations by graphing. First graph the equations, and then type the solution.
stealth61 [152]

Answer:

The solution is the point (1,-4)

Step-by-step explanation:

we have

y=-3x-1 ----> equation A

y=-2x-2 ----> equation B

we know that

The solution of the system of equations by graphing is the intersection point both graphs

using a graphing tool

The intersection point is (1,-4)

see the attached figure

therefore

The solution is the point (1,-4)

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Write 230.251 in expanded form
    7·2 answers
  • Can you please tell me how to best describe this triangle?
    15·1 answer
  • Please I need correct answer
    13·1 answer
  • What's equivalent to 0.46
    13·2 answers
  • 40 points!
    6·2 answers
  • 4 plates and 3 cups cost 20.70 dollars. 5 plates and 4 cups cost 26.40 dollars . each plates cost the same amount as the other p
    7·1 answer
  • Find the slope and the y-intercept of the line.
    14·1 answer
  • Help please! im begging you D:​
    9·2 answers
  • Find the 14th term of the geometric sequence 2, 6, 18,
    15·1 answer
  • Which of the following sets of ordered pairs is a function?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!