1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anestetic [448]
2 years ago
14

Parallel lines r and s are cut by two transversals, parallel lines t and u.

Mathematics
2 answers:
romanna [79]2 years ago
7 0

Answer:

the answer is <u><em>2</em></u> on edge

Step-by-step explanation:

11Alexandr11 [23.1K]2 years ago
6 0

Answer:

The correct answer is 2!

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Shaun estimated that the attendance at a
nevsk [136]
He rounded to the nearest thousand not the nearest percent. Please make me brainlest and have a good day
5 0
3 years ago
3(2a + 1) = -5(a + 6)
Lemur [1.5K]
3(2a+1)=-5(a+6)
First expand the brackets.
6a+3=-5a-30
Now add 5a to both sides.
11a+3=-30
Then subtract 3 from both sides.
11a=-33
Finally divide both sides by 11.
a=- 33/11
=-3
4 0
3 years ago
A family of three children and two adults visited a health club. The club charges $y an hour for each child and $x an hour for e
storchak [24]

Answer:

The first graph would be correct

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Two apples and three peaches cost $1.65. three apples and two peaches cost $1.60. what is the cost of one peach
marta [7]
Apples = $.30
Peaches = $.60

You can get this by setting up a system of equations that looks like this. 

2x + 3y = 1.65
3x + 2y = 1.60

Where x is the amount of apples and y is the number of peaches. Then you can solve using any of the methods (I would suggest elimination for ease). 
7 0
3 years ago
Claire runs a rooftop nursery in the heart of the city. One day, she cuts 25 tulips, 32 violets, and 40 sunflowers. She sells th
jekas [21]

Answer:

(2) and (3)

Step-by-step explanation:

(2) shows the total cost of the flowers, minus 10% of the total cost, and 100% - 10% = 90%

(3) shows them taking 90% of the total cost, just like (2)

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Max bought 2 3/4 pounds of green apples, 1 5/8 pounds of yellow apples, and 1 5/8 red apples. The total cost was $5.40. What is
    6·2 answers
  • Given that DE is the length of the mid-segment. What is the length of BC?
    15·1 answer
  • just help prepare one half of the bicycles and a bike shop last week if Jeff work on 5 bicycles how many bicycles did the shop r
    15·1 answer
  • two times Antonio's age plus three times Sarah's age equals 34. Sarah's age is also five times Antonio's age. how old is Sarah
    7·1 answer
  • I need help with this math question for my homework.
    6·2 answers
  • A triangle has an area of 900m2 . If a parallelogram has the same height and base as the triangle, what is the area of the paral
    12·1 answer
  • A bottle containing 64 fluid ounces of juice costs $3.84. What is the unit rate?
    8·2 answers
  • Heating oil is to be poured at the constant rate of 4.5 gallons per minute into a 400-gallon tank that already contains 115 gall
    5·1 answer
  • PLS HELP ME ON THIS QUESTION I WILL MARK YOU AS BRAINLIEST IF YOU KNOW THE ANSWER PLS GIVE ME A STEP BY STEP EXPLANATION!!
    10·2 answers
  • If the vertex is (0,10) and the x-intercepts is (-8,0) and (8,0). What is the parabola?​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!