1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aleonysh [2.5K]
2 years ago
14

A package of 5 pairs of insulated socks costs $ 43.95. What is the unit price of the pairs of socks? The unit price is $ per pai

r of socks.
Mathematics
1 answer:
Akimi4 [234]2 years ago
6 0

Answer:

8.79

Step-by-step explanation:

divide the total cost by t total amount of the item.

43.95/5=8.79

You might be interested in
Please helpp algebra honors is so hard
Sophie [7]

Answer:

36. \frac{a^{7} }{b^{8} }  | 37. 1 ( anything raise to 0 equal 1 ) | 38. g^{4}

Step-by-step explanation: Just flip the exponent degree to negative when you move it down and positive when you move it up. You will be able to solve the rest. :)

6 0
2 years ago
1. By definition, sea level has an elevation of zero. Denver, Colorado is called "The Mile High
ziro4ka [17]

Answer:

pp

Step-by-step explanation:

pp

7 0
2 years ago
A linear relationship has a constant rate of change. agree? or disagree? and why?
mestny [16]
Yes, a linear relationship (mathematical) is a constant change happening to x, for example, if in the first step it adds 2 to the table chart or graph, it will always be adding 2 every step of the equason
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mia has earned $43.94 in tokens playing games at the amusement center. The store in the amusement center has the following toys
Snowcat [4.5K]

Step-by-step explanation:

All need to buy all the type of toys in the store

7 0
2 years ago
Trina is purchasing a new bike the store is having 20% off sale and she as 10% coupon of the sale price if the original price of
marusya05 [52]
20% of 89.75 is 17.95
\frac{20}{100}  =  \frac{x}{89.75}  \\ x =  \frac{89.75 \times 20}{100} =  \frac{1795}{100}  = 17.95
so :
89.75 - 19.95 = 71.8
the Trina's coupon will subtract the answer by 10%:

10%of 71.8 is 7.18
\frac{10}{100}  =  \frac{x}{71.8}  \\ x =  \frac{71.8 \times 10}{100}  =  \frac{718}{100}  = 7.18
so the final answer is:
71.8 - 7.18 = 64.62
she has to pay $64.62
hope this helps
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Ms. Nina wants to buy candy mix for $1.00 per pound. If she already bought 50 pounds of candy for $1.20 per pound, how much cand
    15·1 answer
  • There were 137 adult dusky gopher frogs in 2014. The number of adult dusky gopher frogs has grown about 9% per year since then.
    7·1 answer
  • How to idenify independent and dependent variables
    9·1 answer
  • Which expression will find the price of the jacket after applying the sale look at the pic below
    7·1 answer
  • Which number is a factor of 15?<br><br> 6<br> 8<br> 5<br> 45
    14·2 answers
  • You have 16 yellow beads, 20 red beads, and 24 orange beads to make identical bracelets. What is the greatest number of the brac
    12·1 answer
  • Question in the picture
    7·2 answers
  • Choose the equation where b=6 is a solution. 11- b = 6 b + 4 = 9 8b = 48 63 b = 9
    5·2 answers
  • Can y'all help me with this
    11·1 answer
  • Which one would you choose for a pair of sneakers that are $75.00? Why?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!