A package of 5 pairs of insulated socks costs $ 43.95. What is the unit price of the pairs of socks? The unit price is $ per pai
r of socks.
1 answer:
Answer:
8.79
Step-by-step explanation:
divide the total cost by t total amount of the item.
43.95/5=8.79
You might be interested in
ANSWER: <em><u>D. Icosahedron</u></em>
Answer:
B. 3.09-3.10-3.2-3.5 is the answer
Answer:
a) y=0.75x+12 (y=ax+b)
b)a=0.75
c)b=12 (b=y-intercept, the place where the graph hits the Y axis). It's the starting cost, the cost that will be paid only one time
d) starts at (0,12) and goes up +0.75 each time
Answer:
144 pages
Step-by-step explanation:
3 hours * 60 = 180 minutes
40 pages / 50 minutes = x pages / 180 minutes
40/50 = x/180
cross multiply
50x = 40 * 180
50x = 7200
x = 7200 ÷ 50
x = 144
Answer:
5 CD's
Step-by-step explanation:
5(#of CD)*12($ for each CD)=60+5 for shiping= 65-10(Gift card)= 55
It says at least 50 so you could not do 4 CD which would be less than $50 spent
Hope this helps :)