1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vekshin1
1 year ago
12

Find a formula for the nth term in this

Mathematics
1 answer:
stepan [7]1 year ago
3 0

The formula of nth term is  = 10 - 3n

What is AP?

  • A series of numbers called an arithmetic progression or arithmetic sequence (AP) has a constant difference between the terms. Take the numbers 5, 7, 9, 11, 13, and 15 as an example. . . is a sequence of numbers having a common difference of two.
  • The n-th term of the sequence is given by:, if the beginning term of an arithmetic progression is and the common difference between succeeding members is, then
  • If the AP contains m phrases, then denotes the final term, which is given by:
  • The term "finite arithmetic progression" or "arithmetic progression" refers to a finite segment of an arithmetic progression. An arithmetic series is the total of a finite arithmetic progression.

Acc to our question-

  • For the nth term in an algebraic series
  • U(n) = a + (n - 1)d
  • the number of terms is n.
  • The first term is a.
  • d is the typical difference
  • From the preceding sequence
  • a = 7
  • d = 4 - 7 = - 3
  • The nth term's formula is
  • U(n) = 7 + (n - 1)-3
  • = 7 - 3n + 3
  • The ultimate solution is
  • = 10 - 3n

Hence,The formula of nth term is  = 10 - 3n

learn more about AP click here:

brainly.com/question/6561461

#SPJ13

You might be interested in
watermelons cost $.39 per pound at a local market. Kent’s watermelon cost between $4.00 and $5.00. What are the possible weights
faust18 [17]

4/.39=10.26 lbs.


5/.39=12.83 lbs.

The melons are between <u>10.26 & 12.83 lbs</u>.

:)

5 0
3 years ago
Join 331 167 1553,pass Moon janta aaoo, not for bad purpose​
Vesnalui [34]

Step-by-step explanation:

iiii9oiii hjix high. kkopoooh

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the circumference of a circle with a radius of 2.4 m
bagirrra123 [75]

Answer:

15.07964

..................

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Yesenia buys water to make tea for all her friends. She buys 1 qurt of water and 1/2 gallon of water. How many cups of water doe
Lina20 [59]

Answer:

12 cups of water

Step-by-step explanation:

This question has to do with conversion

We are told that she buy 1 quart and 1/2 gallon of water.

Hence,

1 quart of water = 4 cups of water

1 gallon of water = 16 cups of water

1/2 gallon of water = x

Cross Multiple

x = 1/2 × 16 cups of water

x = 8 cups of water.

Therefore, the total cups of water that she bought = 4 cups of water + 8 cups of water = 12 cups of water

6 0
3 years ago
Explain what can happen if you line up the digits incorrectly when you rewrite additional problem
Natasha_Volkova [10]
So basiclly you will end up getting the wrong answer. For example 234+23.
If you lined it up incorrectly you might get 464. It is actually 257. This is wy you should line it up correctly.
~JZ
Hope it helps! Good Luck!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is a solution set?
    11·1 answer
  • Express the sum in the simplest form.
    10·2 answers
  • a school is building a square shed that is 5 meters long on each side however before the construction begins school management d
    12·1 answer
  • What is the slope of the line on the graph?<br> WILL GIVE BRAINLIEST
    7·2 answers
  • Use the Commutative Property to write an expression equivalent to –5d + 12.
    7·2 answers
  • Find the length of the arc. A. 187π/12 ft B. 16π/3 ft C. 49π/6 ft D. 343π/12 ft
    5·1 answer
  • Dmitri brought 28 ounces of trail mix for $3.92. What is the unit rate?
    10·1 answer
  • A factory can produce small wheels for the mousetrap cars at a rate of 18,000 wheels in 3 hours .What is the unit rate per hour?
    10·2 answers
  • What is this answer? ​
    7·1 answer
  • Unit circle to find exact value of sin 180 degree
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!