1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
storchak [24]
3 years ago
12

HELPPP PLEASE TAKING A TIMED TEST

Mathematics
1 answer:
BlackZzzverrR [31]3 years ago
4 0
Answer:

A

Explanation:

When you multiply the numbers in the x column by 2, then you add 2, you get the numbers in the y column.
You might be interested in
Students are going through a three-step process to obtain their ID cards. Each student will spend 2 minutes at the registration
kondaur [170]

Answer:

C. 160 minutes

Step-by-step explanation:

The calculation to be made will be to process 20 students

We have, according to the exercise, the following data:

For process 1: Registration table, Number of servers = 1, Time spent = 2 minutes

For process 2: cashier, number of servers = 3, time spent = 10 minutes

For process 3: ID processing station, number of servers = 4, time spent = 20 minutes

Demand rate = 0.125

To solve it, we will look for the capacity that the server has of the previously mentioned processes, calculating the following:

Capacity = Number of students served per minute

We can say that at the registration table we observe:

Time needed to serve 1 student = 2 minutes

Capacity = 0.5 students per minute

With the cashier we analyze the following:

Time needed to serve 1 student = 10 minutes

Number of servers = 3

Capacity = 0.3 students per minute

ID processing station

Time needed to serve 1 student = 20 minutes

Number of servers = 4

Capacity = 0.2 students per minute

When comparing the processes, it is definitely found that the bottleneck is the ID processing station, where it takes more time to serve a student, which leads us to infer that the capacity of the process is comparable to the capacity of the process bottleneck

Process capacity = 0.2 students per minute

Given, demand rate = 0.125 students per minute

We observe that the demand rate is less than the capacity of the process, therefore we can infer that the number of students served during each minute is the same as the demand rate.

In this way we find that:

Number of students served per minute = 0.125

Time needed to serve 1 student = 1 / 0.125 = 8 minutes

Time needed to serve 20 students = 8 x 20 = 160 minutes.

We conclude that the answer is that it will take 160 minutes to serve 20 students.

.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pl help it’s for homework
Vedmedyk [2.9K]

Answer:

i think the answer is D

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Solve x^2- 8x = 20 by completing the square. Which is the solution set of the equation?
yanalaym [24]
The solution is -2 and 10
5 0
3 years ago
4 - 1 can be rewritten as what addition expression?​
Tanzania [10]

Answer:

3

<h3>it will be the answer </h3>

hope it helps

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the slope of the line equation 7x-3y=21
kramer
Equation: 7x - 3y = 21

3y = 7x - 21

Divide both sides by 3, 

y = 7/3x - 7

Compare it with principle equation, y = mx + c

Here, slope (m) = 7/3

In short, Your Answer would be: 7/3

Hope this helps!
8 0
3 years ago
Other questions:
  • A circle has a diameter with endpoints (7, -7) and (5, -3). What is the equation of the circle?
    11·1 answer
  • 4 glue sticks cost $7.76.
    10·2 answers
  • What is the value of m in the equation one-half m minus three-fourths n equals 16, when n equals 8? 20 32 44 48
    10·2 answers
  • Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar
    9·2 answers
  • Imma need sum help plz
    15·1 answer
  • Solve for x and show your work 2x=36 x= ?
    8·2 answers
  • An appliance store decreases the price of a​ 19-in. television set 16​% to a sale price of $535.92. What was the original​ price
    10·2 answers
  • Brandy had $7,216.18 in a savings account with simple interest. She had opened the account with $7,006 exactly 1 year earlier. W
    8·1 answer
  • X+ 1<br> If g(x) =<br> x-2 and h(x) = 4 – X, what is the value of (905)(-3)?
    11·1 answer
  • A repair service charges $55.00 to come to your home plus $24.50 per hour. Find a function that describes the arithmetic sequenc
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!