1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
blagie [28]
3 years ago
12

Write an equation of the line that passes through the point (6,-2) and is perpendicular to the line 6x+y=2

Mathematics
1 answer:
Scilla [17]3 years ago
8 0

Answer:

y=2x-14

Step-by-step explanation:

Gradient as m(for 1st line m1 and m2 for 2nd line)

m1/m2=-1

m1=(-1)*(-2)=2

y-(-2)/x-6=2

y+2/x-6=2

y+2=2x-12

y=2x-14

You might be interested in
PLEASE HELP ME ASAP!!
Dmitry_Shevchenko [17]
13 cm+ 13 cm= 26 cm, 26 cm is the answer to Part B.
3 0
4 years ago
Avis purchased a Jeep for $12,480. Her down payment was $3,600. She paid the remainder in 48 monthly payments. Write a numerical
MrMuchimi

9514 1404 393

Answer:

  (12480 -3600)/48

Step-by-step explanation:

Assuming a 0% interest rate, the monthly payment will be 1/48 of the amount remaining after the down payment:

  (12480 -3600)/48

_____

= 185

7 0
3 years ago
If x= 27 and y= 54 then what does w equal
beks73 [17]
The answer is 81 because 27 x 3
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
It cost Naomi $7.70 to send 154 text messages. How many text messages did she send
s2008m [1.1K]

You have to find the unit rate

SO..

7.70 / 154 = 0.05

So it cost her 0.05 cents for each text.

So then you divide $ 5.25 by the unit rate to get the number of text

5.25 /0.05 = 105

so she sent 105 text

To check it you just multiply the unit rate by the number of text you got and you show come up with $ 5.25

0.05 x 105 = 5.25

4 0
3 years ago
Using number lines 80 is 25% of what number
Goshia [24]
25% can be made in to 100% by multiplying it by 4.

Therefore, we can find the answer by multiplying 80 by 4.


80 * 4 = 320
3 0
3 years ago
Other questions:
  • An item has a listed price of $40. If the sales tax rate is 4%, how much is the sales tax (in dollars)?
    11·2 answers
  • What is the equation of the graphed line in standard form?
    11·1 answer
  • Which graph below shows a system of equations with no solution?
    15·2 answers
  • Laila read 36 pages in 4 hours. Which expression can be used to find the number of pages she read per hour?
    11·2 answers
  • For a party, you can spend no more than $20 on cakes. Egg cake costs $4 and cream cake costs $2. Write the linear inequality tha
    10·1 answer
  • how do i find if the area is 1976 square inches, what are the radius, diameter, and circumference of the circle?
    13·1 answer
  • Sarah wants to buy a drone that is 65% off. The original price is $71.80. What is the sales price(nearest penny)?
    14·2 answers
  • Solve e^x = e^2x + 5.
    12·1 answer
  • Elise is standing on top of a 48 foot building, and her height to her eye is 5.1 feet. Elise sees her friend, Molly standing on
    7·1 answer
  • Peyton is going to invest $440 and leave it in an account for 5 years. Assuming the
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!