1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rodikova [14]
3 years ago
5

7.50 on 250.00 is what percentage

Mathematics
1 answer:
natita [175]3 years ago
5 0

Answer:

the answer is 3 zz

Step-by-step explanation:

You might be interested in
As a farmer, Felipe keeps a close eye on the weather. After a few stressful weeks with no rain, Felipe was relieved when it star
Sladkaya [172]

Answer:

The time it took until 2 inches of rain fell is 8 hours

Step-by-step explanation:

You know that the proportional relationship between the amount of time (in hours) it had been raining, x, and the amount of rain (in inches) it had fallen, y, is y = 0.25*x

To find the time that passed until 2 inches of rain fell, you must replace the amount of rain (in inches) that had fallen "and" by that value. In this way the following expression is obtained:

2= 0.25*x

Solving:

\frac{2}{0.25}=x

8 = x

So, remembering that the amount of time it had been raining, x, is expressed in hours, <u><em>the time it took until 2 inches of rain fell is 8 hours</em></u>.

5 0
3 years ago
How many 0.75 pound packages can be made with 6 pounds of sunflower seeds?
Andrej [43]
If you would like to know how many 0.75 pound packages can be made with 6 pounds of sunflower seeds, you can calculate this using the following steps:

6 pounds of seeds / 0.75 pound packages = 8 packages

Result: You can make 8 0.75 pound packages.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can I please have help on 3, 4 will mark brainiest thank you.
777dan777 [17]

Answer:

4) Alternate angles

Step-by-step explanation:

Alternate angles are on the opposite corners of the line of the angle, and 10 and 14 are on opposite corners, so that makes them alternate angles. I hope this helped you!

7 0
3 years ago
You spend $4.50 on 5 pounds of apples. What is the unit rate in dollars per pound?
vredina [299]

Answer:

$0.90 per pound.

Step-by-step explanation:

4.50:5

5/5=1

4.50/5=0.90

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP I WILL MARK BRAINLEIST
icang [17]

Answer:

25 mm

Step-by-step explanation:

Set up a proportion where x is the number of millimeters for 160 kilometers

\frac{5}{32} = \frac{x}{160}

Cross multiply and solve for x:

32x = 800

x = 25

So, 25 millimeters represent 160 kilometers

7 0
3 years ago
Other questions:
  • When Nancy started middle school she was 60 inches tall.when she started high school ,she was 66 inches tall.what was the percen
    8·1 answer
  • What is the ordered pair for point K?
    8·2 answers
  • Which equation is satisfied by all of the plotted points?
    12·1 answer
  • 7-3 and 7-4 pls.<br> Thank you so much.
    9·1 answer
  • Which of the following expressions are equivalent to (-19 + 3) - 6?
    7·2 answers
  • What is the perimeter of the triangle above.​
    10·1 answer
  • A two-word phrase used to show division in a problem that starts with oc
    15·1 answer
  • What 11/5 cubic feet = to?
    7·1 answer
  • Solve simultaneously for both x and y: 2^x+1=4 and x^2+2y=31​
    10·1 answer
  • Help me, please??????
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!