1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pashok25 [27]
3 years ago
10

Someone please help me

Mathematics
2 answers:
AysviL [449]3 years ago
6 0

Answer:

$51.05

Step-by-step explanation:

In order to compare these, you would need to multiply the 5 gallon to match the 25 gallon. in which you would multiply by 5. because you multiplied the 5, you also need to multiply the 11. when you multiply 11 by 5 its 55. so your total comparison would be $55 for 25 gallons vs $51.05 for 25 gallons. Obviously the cheaper one is better.

creativ13 [48]3 years ago
6 0

Answer:

The second deal is better. It is $2.042 per gallon

Step-by-step explanation:

$11/5 and 51.05/25 are the deals.

Let's multiply the first deal by 5/5.

That is $55 per 25 gallons and the other deal is $51.05 per 25 gallons.

So the second deal is better.

Now lets divide 51.05 by 25 to find out how much dollars per gallon

51.05 / 25 = 2.042, so it is $2.042 per gallon.

You might be interested in
Can someone please help me? I keep losing points...
Ad libitum [116K]

Answer:

$39,000

Step-by-step explanation:

i = prt

i = ($30,000)(.10)(3)

$9000 + 30000

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Scott Samuels had pharmaceutical sales of $42,500 last month. If his commission rate is 9%, find the amount of his commission.
Slav-nsk [51]
42,500x0.09 should get you your commission
4 0
3 years ago
Help pleas brainliest is insured if correct
charle [14.2K]

Answer:

9 units

Step-by-step explanation:

because if the y-axis is 5 and the x-axis is 9, the line is 9 units.

4 0
3 years ago
Please answers please
Allisa [31]

Answer:

i honestly dont know

Step-by-step explanation:

add me on fortnite my name is PoopieHead967 and my brothers is PH4M_

3 0
3 years ago
Upper Deck $9.25
Elena-2011 [213]

Answer:

13

Step-by-step explanation:

Purchase 2 upper deck tickets:

\$100-(2*\$9.25)=\$81.50

You can then buy 13 right field bleacher tickets before you reach deficit:

\$81.50/\$6.00=13.583

Because you cannot purchase a .583 of a ticket, the most you can buy is 13.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Anyone know the answer to this
    8·1 answer
  • The graph of the function f(x)=3/x+5 is shown below.
    13·2 answers
  • The cost to rent a paddle boat at the park is $8 for each hour. The expression 8h, where h represents the number of hours, can b
    10·1 answer
  • What is the answer to that
    9·2 answers
  • Use the distributive property to rewrite each expression. -6(r-8)
    9·2 answers
  • Help help help from !!!!!!!!!!!!!
    11·2 answers
  • Find (8.4×108) ÷ (1.2×103). Express your answer in scientific notation.
    9·2 answers
  • 4. A drawer contains 21 black socks and 9 white socks. A number generator simulates randomly selecting 10 socks from the drawer.
    7·1 answer
  • There are 15 boys in school base ball team , they represent 5% of grace Christian school , In all how many are there in school
    6·1 answer
  • Hello can you please help me with one or two please
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!