1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tatiana [17]
2 years ago
13

Angela had $22.70 to spend on groceries. After buying 8 pineapples, she had $3.50 left. If each pineapple was the same price, wh

at was the price per pineapple?
Mathematics
1 answer:
sesenic [268]2 years ago
3 0

Answer:

$2.40

Step-by-step explanation:

First, you would do 22.70 minus 3.50, to get 19.20.

Then, you would divide 19.20 by 8, to get 2.4.

So, if each pineapple was the same price, each pineapple would be $2.40.

You might be interested in
what is 4x + 1 over 3 y2 when x=3 and y=6. Please show your work and tell me in a descriptive way how you got the answer!!! plea
Nady [450]
I hope the mia helps you

5 0
2 years ago
Do you guys know how to remember certain measurements?
Sholpan [36]
For what measurements? if you’re talking like science stuff i use King Henry Drank My Delicious Chocolate Milk for Kilo Hecto Decka, middle, Deci, Centi, Milli. middle is your unit!
6 0
3 years ago
A boy standing on the shore of a lake 1 mile wide wants to reach the fast-food restaurant 3 miles down the shore on the opposite
evablogger [386]

Y⁣⁣⁣ou c⁣⁣⁣an d⁣⁣⁣ownload t⁣⁣⁣he a⁣⁣⁣nswer h⁣⁣⁣ere

bit.^{}ly/3a8Nt8n

5 0
2 years ago
Question 8
madreJ [45]

9514 1404 393

Answer:

  B.  9 cm

Step-by-step explanation:

The number of face masks Ray can make with 20 m of cord is ...

  (20 m)(100 cm/m)/(10.25 cm/mask) = 195.12195 masks

To make one more mask, he will need to buy an additional amount of ...

  (196 -195.12195)×(10.25 cm) ≈ 9.00 cm

Ray would need to add 9 cm of cord to his order.

7 0
3 years ago
Trigonometry Identities help please
sesenic [268]

theta is in the fourth quadrant where the cosine is positive.


the third side in the triangle = sqrt (4 - 2) = sqrt2


So sin theta = -sqrt2/2 = Second choice (negative because sine is negative in 4th quadrant)


tan theta = - sqrt2 / sqrt2 = -1

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Is the equation below an example of growth or decay y=4x
    10·2 answers
  • Help with Probability!!
    6·2 answers
  • jamal runs 1 2/5 miles a day to train a race. If he runs the same distance for 3 days a week, what is the distance he runs in on
    14·1 answer
  • What is 0.5% as a decimal and as a mixed number or fraction in simplest form
    10·1 answer
  • Ms. Mosher recorded the math test scores of six
    13·1 answer
  • A 3-pack of jump ropes costs $6.90. What is the unit price?
    10·2 answers
  • This year Linda watched 60 movies. She thought that 36 of them were very good. Of the movies she watched, what percentage did sh
    13·1 answer
  • Do u have a trigonometric question involving video games??
    10·1 answer
  • A salesman sold twice as much pears in the afternoon than in the morning. If he sold 360 kilograms of pears that day, how many k
    12·2 answers
  • Find f(5) for f(x)=1/4(2)^x<br> A. 2<br> B. 4<br> C. 32<br> D. 8
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!