1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Eduardwww [97]
2 years ago
8

What is the measure of angle x?

Mathematics
1 answer:
Liula [17]2 years ago
4 0
ANSWER : x = 44 degrees

The area of a triangle should equal 180.
If you subtract 14 and 30 from 180 it’ll give you 136.
Subtract that from 180 n you’ll get 44


OF JUST ADD BOTH ANGLES TOGETHER FOR THE ANSWER LOL
You might be interested in
Suppose that during the 1990s, the population of a certain country was increasing by 1.7% each year. If the population at the en
dem82 [27]
The answer would be 5.491 million, but can be rounded to 5.5 million.
3 0
3 years ago
How is adding 0.267 to 50.9 different from adding 0.26 to 50.9
Brut [27]

Answer:

Step-by-step explanation:

They are different numbers:

0.269 + 50.9 = 51.169

0.26 + 50.9 = 51.16

8 0
3 years ago
Find the surface area of the right rectangular shown below hurry plss
laila [671]

Surface area of a cuboid

= [2(length)(width)] + [2(width)(height)] + [2(height)(length)]

= {[2(4)(2.5)] + [2(2.5)(2)] + [2(2)(4)]} units²

= (20 + 10 + 16) units²

= 46 units²

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
2 tons of mulch cost $14,720.00. What is the price per pound?
Norma-Jean [14]

Answer:the anser is $7,360

Step-by-step explanation:

all you need to do is divide 14,720 by 2 to get 7,360 because you are needing to know how much is one pound of mulch and you have twice the mount so all you need is to divide :)

7 0
3 years ago
HELP ASAP!! I don't understand this question!
Veseljchak [2.6K]

Answer:

I think that you have to multiply the angles with each other and thats how you get your answer. Can I get Branliest?

Step-by-step explanation:


7 0
3 years ago
Other questions:
  • Is the perimeter and area of the square always the same?
    13·1 answer
  • Evaluate. Pay close attention to all brackets and signs.
    9·2 answers
  • X - 2y + 2z = -22 <br> x + 3y - z = 03 <br> x + 2y + 3z = -15
    10·1 answer
  • Find the value of X. Round the length to the nearest tenth.
    6·1 answer
  • Juan plays little league baseball. In 27 at-bats, he had 9 hits. What is the ratio of at-bats to hits?
    7·1 answer
  • Identify the amount, base, and percent in the problem: What is 60% of 485?
    14·1 answer
  • I NEED HELP ASAP CAUSE I'M STUCK
    15·1 answer
  • Write an equation of the line that passes through (-1,4) and is perpendicular to the line shown.
    10·1 answer
  • Please help due in 9 minutes
    8·2 answers
  • Mary Alice is making a curtain for her kitchen window. She bought 2 1/12 yards of fabric. Her total cost was $16.
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!