1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MrRa [10]
3 years ago
15

I have four friends, and 3 cookies, how many cookies do I give each person. What do I have left over, and what is the fraction?

Mathematics
2 answers:
kati45 [8]3 years ago
4 0

Answer:

1/2 a cookie n keep the whole other cookie I think

Step-by-step explanation:

jus split the cookie in half and ig keep the whole other cookie

andriy [413]3 years ago
3 0

Answer:

3/4 of cookie per each friend.

Step-by-step explanation:

Since you have 4 friends, and only have 3 cookies,

the fraction is 3/4. why? because 3/4= 0.75

which makes 0.75x 4 friends= 3 cookies . Each friend will get 0.75 or 75% of cookie which is the same as 3/4.

You might be interested in
(0.053) (0.578)<br> Multiply the numbers
Crazy boy [7]

Answer:

If you multiply the numbers you will get

0.030634

5 0
3 years ago
Which statement regarding the diagram is true?
Sergeu [11.5K]
Answer

<span>m∠WXY + m∠YXZ = 180°</span>
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
During a test period, an experimental group of 10 vehicles using an 85 percent ethanol-gasoline mixture showed mean CO2 emission
Aleksandr-060686 [28]

Answer:

Probably unequal  ( B )

Step-by-step explanation:

<u>experimental group = 10</u>

using 85% ethanol gasoline

mean = 240 pounds per 100 miles

standard deviation = 20 pounds

<u>control group = 14 vehicles </u>

using regular gasoline

mean = 252 pounds per 100 miles

standard deviation = 15 pounds

comparing  the sample variance of each group shows that they are probably unequal using the equation below

Variance for a sample set of data = ∑ ( x - X ) ^2 / n - 1

where n = number of events

X = mean value

x = value of events

8 0
3 years ago
Linnea is renting a bike. It costs $4.50 per hour plus a $5 deposit​
natali 33 [55]

Answer:4.50h+5

Step-by-step explanation:

It $4.50 times how many hours you rent plus the $5 deposit

3 0
3 years ago
I'm confused. I tried reversing it...​
sineoko [7]

Answer:

c=93

Step-by-step explanation:

35+3(x+2)+52=180

87+3(x+2)=180

87+3x+6=180

93+3x=180

3x=180-93

3x=87

x=87/3

x=29

3(29+2)

3(31)=93

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The width of a casing for a door is normally distributed with a mean of 24 inches and a standard deviation of 1/8 inch. The widt
    11·1 answer
  • A model rocket is launched with an initial upward velocity of 60 m/s. The rocket's height h (in meters) after t seconds is given
    12·1 answer
  • Alex and Annie each have 3 boxes of crayons. each box has 10 crayons. how many crayons do Alex and Annie have in all?
    5·2 answers
  • Suppose total benefits and total costs are given by b(y) = 100y − 8y2 and c(y) = 10y2. what is the maximum level of net benefits
    12·1 answer
  • What’s the answer????
    10·1 answer
  • What will happen if Pinocchio says "my nose will grow now" ??
    8·1 answer
  • If a dozen eggs cost $1.35, what is the unit cost?
    13·1 answer
  • Find the slope of the line that passes through the given points.<br> (9,1) and (9,5)
    15·2 answers
  • Round your answers to one decimal place, if necessary.
    14·1 answer
  • Which triangle has hypotenuse Side B F?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!