1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zinaida [17]
3 years ago
14

Factor the expression

Mathematics
1 answer:
marusya05 [52]3 years ago
6 0
Hehebegwv sorryhdhd emwbehw Evers eve
You might be interested in
‼️10 points‼️
kramer
The answer is d, hope this helps
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
How to find only f on a graph that defines a function
puteri [66]

Answer:

Read Below

Step-by-step explanation:

we can represent a function using a graph. Graphs display many input-output pairs in a small space. The visual information they provide often makes relationships easier to understand. We typically construct graphs with the input values along the horizontal axis and the output values along the vertical axis.

The vertical line test can be used to determine whether a graph represents a function. A vertical line includes all points with a particular

x

value. The

y

value of a point where a vertical line intersects a graph represents an output for that input

x

value. If we can draw any vertical line that intersects a graph more than once, then the graph does not define a function because that

x

value has more than one output. A function has only one output value for each input value.

3 0
3 years ago
Which is the MOST a Which cell structure functions like a power plant for a eukaryotic cell? A. nucleus B. cytoplasm C. mitochon
Ivahew [28]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Name the denominator in:9
Liono4ka [1.6K]

Answer:

1

Step-by-step explanation:

The denominator in 9 is one. This also applies for all numbers without a denominator.

Hope this helps :)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The Social Justice Club is going to rent a mammoth barbeque to cook the hot dogs for the hot dog sale After contacting three ren
zimovet [89]

Answer:

(A)Cost of Rental A, C= 15x

Cost of Rental B, C=5x+50

Cost of Rental C, C=9x+20

(B)

i. Rental C   ii. Rental A     iii. Rental B

Step-by-step explanation:

<u>Part 1</u>

Let x be the number of hours of the barbeque use by the club.

Rental A: $15/h

Cost of Rental A, C= 15hx

Rental B: $5/h + 50

Cost of Rental B, C=5x+50

Rental C: $9/h + 20

Cost of Rental C, C=9x+20

<u>Part 2</u>

The graph of the three models is attached below

<u>Part 3(11.05-4.30)</u>

If the barbecue's usage hour is from 11.05 to 4.30 when the football match ends.

Number of Hours between 11.05am and 4.30pm=4 hours 25 Minutes = 4.42 Hours

Cost of Rental A, C= 15x=15(4.42)=$66.30

Cost of Rental B, C=5x+50 =5(4.42)+50=$72.10

Cost of Rental C, C=9x+20=9(4.42)+20=$59.78

Rental C should be chosen as it offers the lowest cost.

<u>Part 4 (11.05-12.30)</u>

Number of Hours = 12.30 -11.05 =1 hour 25 Minutes = 1.42 Hours

  • Cost of Rental A, C= 15x=15(1.42)=$21.30 Cost of Rental B, C=5x+50 =5(4.42)+50=$57.10 Cost of Rental C, C=9x+20=9(4.42)+20=$32.78

Rental A should be chosen since it offers the lowest cost.

<u>Part 5</u>

If the barbecue is returned the next day, say after 24 hours

  • Cost of Rental A, C= 15x=15(24)=$360 Cost of Rental B, C=5x+50 =5(24)+50=$170 Cost of Rental C, C=9x+20=9(24)+20=$236

Rental B should be chosen as it offers the lowest cost.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What's the next number in the series. 65536, 256, 16..?
    9·1 answer
  • Jessica had $115 to spend on 9 books. After buying them, she had 16 dollars. How much did each book cost
    11·1 answer
  • (e) Divide 55g in the ratio 3:2​
    7·1 answer
  • Given A(-3,6) and B(5,-6) find the distance and midpoint between each
    8·2 answers
  • What are multiples of 6?
    6·1 answer
  • If (−4, 11) and (−6, 5) are the endpoints of a diameter of a circle, what is the equation of the circle?
    8·2 answers
  • 1.Give one number that makes the inequality x + 7 &gt; 20 true
    10·1 answer
  • Rise over run algebra one help please
    10·1 answer
  • A person standing in the ground throws a ball onto a flat rooftop. The ball rolls around for several seconds. Then the ball fall
    11·1 answer
  • Timothy uses 20 inches of yarn for knitting yarn every 5 minutes. How will he use in one hour?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!