Answer: $4.50 for 9 apples
Step-by-step explanation: To find out how much it is for 1 apple, we need to find the unit price of 1 apple which is the cost per apple.
Since we know that it costs $4 for 8 apples, to find the cost for 1 apple, we need to divide 8 into $4 or 4 divided by 8 which is 0.5 of 50 cents per apple.
Since we know that it costs 50 cents per apple, to find the cost for 9 apples, we will need to multiply .50 by 9.
(.50) (9) = 4.50
Therefore, it will cost $4.50 for 9 apples.
Answer:
B I belive
Step-by-step explanation:
Answer:
http://www.classzone.com/science_book/mls_grade6_FL/540_547.pdf
Step-by-step explanation:
Step-by-step explanation:
The answer is option b.
Explanation in the pic.
Need any other maths, feel free!!