1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
frez [133]
2 years ago
7

simplify: 7r + 10 - 2(2r + 3s - 5t) + 2(4s - t) + 5?

Mathematics
2 answers:
Rudik [331]2 years ago
8 0

Answer:

3+2+8+15

Step-by-step explanation:

it's right, trust me

tatuchka [14]2 years ago
5 0

Answer:

3r + 2s + 8t + 15

Step-by-step explanation:

7r + 10 - 2(2r + 3s - 5t) + 2(4s - t) + 5

=  > 7r + 10 - 4r - 6s + 10t + 8s   -  2t + 5

=  > 7r - 4r + 8s - 6s + 10t - 2t + 10 + 5

=  > 3r + 2s + 8t + 15

You might be interested in
A firm has a fixed cost of $500 in its first year of operation. When the firm produces 100 units of output, its total costs are
HACTEHA [7]

Answer:

option (a) $250

Step-by-step explanation:

Data provided in the question:

Fixed cost = $500

For 100 units produced Total cost = $3,500

For 101 units produced, Total cost = $3,750

Now,

Marginal cost is calculated as:

Marginal cost = \frac{\textup{Total change in cost of producing more goods}}{\textup{Total change in produced goods}}

thus,

Marginal cost = \frac{\textup{Total cost of 101 units - Total cost of 100 units}}{\textup{101-100}}

or

Marginal cost = \frac{\textup{3,750-3,500}}{\textup{1}}

or

Marginal cost = $250

Hence,

The correct answer is option (a) $250

7 0
2 years ago
Which of the following is the domain of the function based on the input-output table below?
Mrac [35]

Answer:

the domain is the input or the x value, while the range consists of y values or the output of an input output table.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Please answer these 2 questions. I promise to mark as brainliest if you can solve with steps. Thank you.
neonofarm [45]

Answer:

see explanation

Step-by-step explanation:

4

Since the triangles are similar then the ratios of corresponding sides are equal, that is

\frac{BC}{EF} = \frac{AB}{DE} ( substitute in values )

\frac{x-1}{18} = \frac{4}{12} ( cross- multiply )

12(x - 1) = 72 ( divide both sides by 12 )

x - 1 = 6 ( add 1 to both sides )

x = 7

------------------------------------------------------------------------------

5

The parallel line segment SV is half of RW

that is x = 7.5

SV also divides the sides RT and WT in proportion, that is

\frac{10}{3} = \frac{8}{y} ( cross- multiply )

10y = 24 ( divide both sides by 10 )

y = 2.4

6 0
2 years ago
Help me with this ASAP pleaseeeeeee
Zina [86]

Answer:

99

Step-by-step explanation:

You subtract 45 and 36 from 180

4 0
3 years ago
Please answer this (photo below)
lozanna [386]

Answer:

Please see attached image for the graph

Step-by-step explanation:

To graph the elevation versus time, we start by plotting the first point at time zero (when the climb begins) when Zane is 20 meters below the edge (-20 meters). This corresponds to the point (0, -20).

One second later (1 in the horizontal axis), Zane has moved up 4 meters, now reaching -16 meters. This is the point (1, -16) on the graph.

One second later at time 2 seconds, he is another 4 meters up which corresponds to the point (2, -12) on the graph.

you can go on like this plotting more points on the graph.

Please see the attached image that illustrates this and shows the appropriate line that represents Zane's position versus time (pictured in red)

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Help with this tape diagram
    15·2 answers
  • If cos θ = 5/13, use the Pythagorean Identity to find sin θ.
    8·1 answer
  • Cuánto es la mitad de cinco octavos
    6·1 answer
  • Sally had 1/2 of a candy bar. She gave half of what she had to Frank. Frank gave half of HIS piece to Peter. How much of a candy
    8·1 answer
  • If a can of pineapple costs $3.00 for 40 ounces, what is the cost per ounce?
    12·2 answers
  • The function Y (x) = 1/3x represents the number of yards Y(x) in x feet. How many yards are there in 1 mile? (Hint: there are 52
    10·1 answer
  • HELP............................................................................................................................
    15·1 answer
  • What is the sum of 5/6+2/3
    9·2 answers
  • Please help!
    12·2 answers
  • William William mowed 75% of the lawn in 33 minutes. Part A Which equation can be used to find how many minutes it will take for
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!