1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natali 33 [55]
3 years ago
6

Please Help practice #3

Mathematics
1 answer:
algol [13]3 years ago
5 0

Answer:

(2x+5)(4x+3)

Step-by-step explanation:

Given the expression 8x^2 + 26x + 15

Factorize

8x^2 + 26x + 15

= 8x^2 + 6x + 20x + 15

= 2x(4x+3) + 5 (4x+3)

= (2x+5)(4x+3)

Hence the factored form of the expression is (2x+5)(4x+3)

You might be interested in
Peyton spent $15.05 on 7 gallons of gas for her car. Jamal is buying the same gasoline,
blagie [28]

<em>15.05 ÷ 7 = $2.15 per gallon</em>

<em>--</em>

<em>2.15 x 4 = $8.60</em>

<em>--</em>

<em>jamal can buy 4 gallons of gas</em>

<em />

8 0
3 years ago
The area of a rectangle is at least 115 square centimeters. The width of the rectangle is 5 centimeters and the length of the re
Natali [406]
The census is 60 because it’s obviously when you divided
3 0
2 years ago
You have $3000 to enclose a rectangular piece of property with a fence. The fence costs $9 per foot. A scale drawing of the prop
son4ous [18]

Answer:

Step-by-step explanation:

C=9P

P=2(L+W)

C=18(L+W)

C=18(8(12)+7(12))

C=18(96+84)

C=18(180)

C=$3240

So you do not have enough money to enclose the property.

8 0
2 years ago
Julie wrote the rate $108 in 6 weeks as a unit rate.Find her mistake and correct it.
natima [27]
Well for starters that would be $108/6 weeks when a unit rate is anything over one. To put it as a unit rate (how many dollars per hours) you just divide $108 by 6 (since you would divide 6 by 6 to get) and the unit rate would end up being $18 per hour.
6 0
3 years ago
The ratio of the interior angles of a triangle is 2:3:5. What are the angle measures
Talja [164]
2:3:5
2x+3x+5x=180
10x=180
x=18
2x=36
3x=54
5x=90
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • when you divide a whole number by a fraction with a numerator of 1, explain how you can find the quotient
    7·1 answer
  • A family of four (two kids and two parents) spend the day at an amusement park. At the end of the day, the family adds up all of
    5·1 answer
  • 1) What's the standard form of<br> a quadratic function?
    8·1 answer
  • Your favorite store is having a summer sale. Everything is 40% off. You find an outfit with an original price of $125. What is t
    10·1 answer
  • A plastic rod 1.5 m long is rubbed all over with wool, and acquires a charge of -9e-08 coulombs. We choose the center of the rod
    13·1 answer
  • An ipod was marked down by 1/4 of the original price. if the sales price is 128.00, what is the original price
    15·2 answers
  • Reiko drove from point A to point B at a constant speed, and then returned to A along the same route at a different constant spe
    15·2 answers
  • How to find Gradient and y intercept
    7·1 answer
  • Which number will make the two fractions equivalent 42/50 84/?
    11·2 answers
  • Giving brainly if correct show work​
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!