<em>15.05 ÷ 7 = $2.15 per gallon</em>
<em>--</em>
<em>2.15 x 4 = $8.60</em>
<em>--</em>
<em>jamal can buy 4 gallons of gas</em>
<em />
The census is 60 because it’s obviously when you divided
Answer:
Step-by-step explanation:
C=9P
P=2(L+W)
C=18(L+W)
C=18(8(12)+7(12))
C=18(96+84)
C=18(180)
C=$3240
So you do not have enough money to enclose the property.
Well for starters that would be $108/6 weeks when a unit rate is anything over one. To put it as a unit rate (how many dollars per hours) you just divide $108 by 6 (since you would divide 6 by 6 to get) and the unit rate would end up being $18 per hour.
2:3:5
2x+3x+5x=180
10x=180
x=18
2x=36
3x=54
5x=90