1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Serjik [45]
2 years ago
14

A 12-ounce bag of chips costs $2.88. What is the unit rate per ounce of chips A $0.17 O B. $0.24 OC. $0.25 OD $0.42​

Mathematics
1 answer:
kipiarov [429]2 years ago
8 0

Answer:

B (I think)

Step-by-step explanation:

$2.88 divided by 12 is 0.24

You might be interested in
Help please! This is for geometry! Question below!!
labwork [276]
<span>1.) Circumscribed angle 2.) Minor arc 3.) Central Angle 4.) Inscribed Angle 5.)Major Arc</span>
4 0
3 years ago
Solve -12&gt;3x then graph on a number line that you create and please please show all of your work step by step.
V125BC [204]
The work has one step: divide the expression by 3.
.. -4 > x

Because the symbol is "greater than", the circle at x=-4 is an open circle.

5 0
3 years ago
Select the Like Terms in this expression
sesenic [268]

Answer:

5, 2x2 and 4

Step-by-step explanation:

Terms are expressions or characters that are separated by a plus or minus sign.

therefore, the terms are 3x, 5, 2x2 and 4

like terms have the same have the same variables or no variables attached to them.

like terms = 5, 2x2, and 4

Note: 2x2 = 4

8 0
3 years ago
I need HELPPPP ASP!!!!!!!
finlep [7]
So the percentage would be 40% and then the ratio would be 3:4
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Louis surveyed 50 people at a track meet to find out what their favorite events were. He found that 5 people like shot-put the b
Georgia [21]
This equals to 10% of the surveyed people which are 50 people
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Use the quadratic formula to find both solutions to the quadratic equation given below x^2+6x=27
    15·2 answers
  • Six times a number plus 4 is the same as the number minus 11.
    11·2 answers
  • Please help! All in the image:
    14·2 answers
  • Which number is a rational number, but not an integer? - 144−−−√- square root 218/12 184/4 99
    7·1 answer
  • A delivery truck driver charges a fixed base price of $6 for 2 miles. After 2 miles, he charges an additional $2 for every mile.
    15·2 answers
  • Answer questions below<br> ASAP<br> 5-1/2x=5/8x+2
    14·1 answer
  • Find the equation of the sphere passing through P(negative 4 comma 7 comma 6 )and Q(8 comma negative 3 comma 5 )with its center
    10·1 answer
  • What is 5+5? I only need to know what is 5+5
    7·2 answers
  • Michael wants to save up to buy a new bike that costs $600 using the method described in Problem 2. How many weeks will it take
    10·1 answer
  • Hellllllllllllllllllllllllpppppppppppppppppppppppp
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!