1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vladimir79 [104]
2 years ago
10

2 1/2x−34(2x+5)=3/8 what id X ?

Mathematics
1 answer:
Phantasy [73]2 years ago
3 0
2 because I looked it up on google
You might be interested in
A rectangular garden has an area of 22 square feet. If its length is 7 feet less than twice its​ width, find the dimensions of t
DedPeter [7]

Answer: Width is 5.5 ft, length is 18 ft

7 0
2 years ago
Hurry up someone please
Lostsunrise [7]

Answer:

x = 19.6

Step-by-step explanation:

If we need to find the value of x then first we need to

(7x-25) + (3x +9) = 180  (angles at the same side of transversal will be equal to 180 degree )

10x -16 = 180

10x = 180 +16

10x = 196

x = 196/10

x = 19.6

4 0
2 years ago
Select the correct answer.<br> Which of these is not a key feature of the function
kkurt [141]

Answer:

what is the answer to this question?

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
The sum of two numbers is 72. One number is 8
Tpy6a [65]

Answer:

32 and 40

Step-by-step explanation:

Let's call the smaller number x. If the smaller number is x, the equation for this problem is 2x + 8 = 72

Equation:

2x + 8 = 72

2x = 64

x = 32

So now we know the smaller number is 32, so now add 8 and we get 40.

Therefore the 2 numbers are 32 and 40

7 0
3 years ago
Can someone figure this out?
ZanzabumX [31]

well, let's see the 10-pack is $15.37 BUT each of those 10 bars are 2.1 oz, so for the whole package you're getting really 10 * 2.1 = 21.0 oz.

the 12-pack costs $15.35 BUT each of those 12 bars are 1.4 oz, so for the whole package you're getting 12 * 1.4 = 16.8 oz.

which is the better deal?  which one gives you more ounces for the money?  after all, you're going to eat the bars, so you want more ounces, not more bars.

\bf \cfrac{15.37}{21}\cfrac{\$}{oz}~~\approx ~~0.73~\frac{\$}{oz}~\hspace{10em} \cfrac{15.35}{16.8}\cfrac{\$}{oz}~~\approx ~~0.91~\frac{\$}{oz}


so clearly you'd want to get the cheapest one with more ounces, so at $0.73 or 73 cents for each ounce, the 10-pack is the cheapest.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Three pairs of shoes are priced at $39.95 each.
    15·1 answer
  • John owns a hotdog stand. He has found that his profit is represented by the equation P=-x^2+78x+89, with P being the profit in
    6·1 answer
  • Please help with this problem :(
    11·1 answer
  • a golden eagle flies a distance of 290 miles in 5 days.if the eagle flies the same distance each day of its journey, how far doe
    12·2 answers
  • Pls help me on B asap
    12·1 answer
  • The midpoint of -7 and 8 on the number line is 1/2 true or false
    5·1 answer
  • !! please help !!
    7·1 answer
  • Describe the trend in the scatterplot. How do the variables relate to each other?
    5·2 answers
  • Please send only answer
    9·1 answer
  • Help! Check if my answer is right please, I’m marking brainliest!!!
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!