1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nalin [4]
3 years ago
14

A rectangle has a width of 2.5 inches and a length of x inches. The value of the perimeter of the rectangle is equal to the valu

e of the area of the rectangle. Graph a system of linear equations to find x .
Mathematics
1 answer:
Advocard [28]3 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

W=2.5, L=x

A=LW=2.5x

P=2(L+W)=2(2.5+x)=5+2x

P=A

5+2x=2.5x

5-0.5x=0

-0.5x=-5

x=10

You might be interested in
Put them in order from least to greasiest 3/5 1/4 1/2 2/5
alexira [117]

1/4 < 2/5 < 3/5 < 1/2

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Determine the domain and range of the given function.<br> The domain is<br> The range is
astra-53 [7]
What is the function?
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
David wants to buy a large screen television that cost 1800$. If he buys it today ,he can save 30%.How much will the television
Irina-Kira [14]

Answer:

$1260

Step-by-step explanation:

70/100 × $1800 = $1260

3 0
2 years ago
What is the amplitude of the function?
Licemer1 [7]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

Take the absolute value of the lowest y value.

So

| - 1|  = 1

Take the absolute value of highest y value.

|3|  = 3

Add those two together and divide by two.

\frac{1 + 3}{2}  = 2

So the amplitude is 2

5 0
2 years ago
Can someone rewrite the expression x^2 * x^-12 in the form of x^n. Pleasee
Ganezh [65]

Answer:

x^ -10 or 1/x^10

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A 2-pint bottle of dish soap costs $6.04. What is the price per cup?
    9·1 answer
  • The values for three sets of data are shown below. Data Data Set Values 1 42, 48, 50, 88, 49 2 63, 29, 35, 28, 30 3 2, 5, 3, 8 W
    13·2 answers
  • In the equation 6x-2 = -4x + 2, Spencer claims that the
    7·2 answers
  • Pls help for 40points!
    15·2 answers
  • Increase £20 by 15%
    12·1 answer
  • The product of x and 6 is at least -17
    12·1 answer
  • Gold costs x cents per gram.
    9·1 answer
  • Please someone help me I don’t understand anything
    8·1 answer
  • Which expression is equivalent to 2x square root 44x - 2 square root 11x^3 if x&gt;0​
    5·1 answer
  • 4/5 + 3 + 5/6 + 5 + 2/3 how do you work this problem. ​
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!