1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
-BARSIC- [3]
3 years ago
14

In the school store you can buy 20 calculators for $120 how much would 5 calculators be

Mathematics
2 answers:
Leya [2.2K]3 years ago
7 0

Answer:

you would spend $30

Step-by-step explanation:

Masja [62]3 years ago
4 0

Answer:

30 dollars

Step-by-step explanation:

120/20=6

6x5=30

Hope this helped.

You might be interested in
—330 + 450 need help !!!!!!!
natta225 [31]
120
hope that helps
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
You paint 1/2 wall in 1/4hour At that rate how long will it take you to paint one wall
3241004551 [841]

Answer:

half hour

Step-by-step explanation:

Do 1 fourth times two

8 0
3 years ago
Find the derivative of x³/tanx​
juin [17]

Answer:

Below.

Step-by-step explanation:

We apply the quotient rule:

dy/dx = ( tanx * 3x^2 - x^3 * sec^2x)  /  (tan^2 x)

= x^2( 3tanx - xsec^2x) / tan^2x

7 0
2 years ago
Solve this equation. Does this equation have one solution, no solution, or infinitely many solution. use the drop down menus to
WINSTONCH [101]

Answer: no solution

Step-by-step explanation:

24x + 72 = 24x +12

-24x -24x

———————————

72=12

72 doesn’t equal 12 so the answer is no solution

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A chicken Tender side dish costs 5.99 and it is 3 oz what is the unit rate?
Blababa [14]
$5.99 divided by 3 for the cost of each ounce is $2 rounded.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 1) 2,064 is divisible by 2,4 and 8 true or false explain. 2 ) 96,240 is divisible by 2,3,5, and 10 true or false explain
    7·1 answer
  • Scrie numarul 13421 ca: a.suma de doua numere naturale; b.diferenta de doua numere naturale;
    12·1 answer
  • What is 8/9 divising by three
    9·1 answer
  • 1
    8·1 answer
  • Help finding the sum
    7·1 answer
  • HELP ASAP
    5·1 answer
  • F(x) = x2 + 1<br> f(-3)=)
    13·1 answer
  • How do u determine how many solutions an equation has<br>​
    7·1 answer
  • Penny reads 10 pages in 1/3 hour. What is the unit rate for pages per​ hour? For hours per​ page?
    14·1 answer
  • Marisa can read 18 pages in 20 minutes. At that rate, how many hours will it take her to read an 837-page book?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!