1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
slavikrds [6]
3 years ago
7

Triangle ADE is enlarged to form triangle ABC. What is the scale factor?

Mathematics
1 answer:
LekaFEV [45]3 years ago
5 0
I need this answer to please when you get the answer will you let me know thank you!!
You might be interested in
When you Divide a whole number by a fraction with a numerator of one explain how you can find the quotient
kumpel [21]
Well for example: 10/1 divided by 1/2
What you will do you would flip 1/2 it would now become 2/1
Then you change the sign to multiplication so your equation will look like 10/1*2/1 then just multiply from there on out.
6 0
3 years ago
Help if your good at math please!
TiliK225 [7]

Answer:

40% apples

train going 80 miles per hour

5 0
3 years ago
Need help with 16, 19, 20, 21, A. B. C.
OleMash [197]

16. .375 mi
19. 440 yards
20. 500 pounds
21. I don’t fw graphs : 3 hopes this helps sum
3 0
3 years ago
Find the 12th term given the arithmetic sequence: an = -5n +32
Andrej [43]

Step-by-step explanation:

step 1. a12 = -5(12) + 32

step 2. a12 = -60 + 32

step 3. a12 = -28.

7 0
3 years ago
2 tons of mulch cost $11,800.00. What is the price per pound?
Travka [436]

Answer:

$2.95/lb

Step-by-step explanation:

2 tons to lbs= 4000lbs

11,800/4000=2.95

3 0
3 years ago
Other questions:
  • A florist has 96 white roses, 72 red roses, and 108 pink roses. If all the roses are used, what is the greatest number possible
    8·1 answer
  • What is 7.5 as a decimal?
    15·1 answer
  • A movie cost $3,254,107 to produce. Which digit is in the hundred thousand place
    15·2 answers
  • Find the value of ....
    9·1 answer
  • You want to buy a video game that costs $129.96. Estimate the total cost if the sales tax rate is 7%.
    9·1 answer
  • I need help with this
    15·1 answer
  • What is the domain of the graph?
    12·1 answer
  • A school has sixth-grade students that are going on a field trip at the end of the school year. the students will be divided int
    13·1 answer
  • pleasee help me,A train travels from station P to station Q at a speed of 90km/h in 3hours 40minutes.The train stops at station
    9·1 answer
  • The original price of a bicycle is $130. The sale price is 60% of the original price. What is the sale price of the bicycle?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!