1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lakkis [162]
3 years ago
7

P: grass is green or Q: 3 is the square root of 10 (P ∨ Q)

Mathematics
2 answers:
Inga [223]3 years ago
4 0
P v Q is a disjunction, which is true whenever P or Q is true or both are true. P v Q is false only when P and Q are both false.

You know that Q is false, because 3 is not the square root of 10, so the only possibility for P v Q be true is that P is true.

If that is the case, you have this relation:

T F ---> T

which means True and False imply True
Zielflug [23.3K]3 years ago
3 0

Answer:

TFT

Step-by-step explanation:

You might be interested in
The amount of money in a savings account is shown as a function of the number of days spent shopping. After 3 days of shopping h
Dennis_Churaev [7]

anwser is a

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Can someone plz explain to me when to use an open and closed dot
balandron [24]

closed dot is if the number is part of the solution so if it is equal to

 and

use open if it is not part of solution as in if it is greater than or less than

 so for your picture x greater or equal to -2 it would be a closed dot

5 0
3 years ago
Plz help, will mark brainliest!
eimsori [14]

Answer:

the answer is "B" (thank me later) ;))

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help with 175 divided by 0.3
elena-14-01-66 [18.8K]

Answer:

583.333333333

or

583.3

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
At the local store, the cost of 1 pair of jeans is $24 and the cost of 3 pairs is $24 × 3 = $72. At the online store, the cost o
Juli2301 [7.4K]

Complete question :

Complete the tables to relate the numbers of pairs of jeans to the cost of the jeans at each store. Assume that Tim is placing a single order, and

ignore any taxes.

Answer:

$24, $72

$50

Step-by-step explanation:

From the table :

At local store :

2 pair of jeans cost $48

Cost of a pair :

Cost of 2 pairs / number of pairs

$48 / 2 = $24

Cost of 3 pairs :

Cost per pair * number of pairs :

$24 * 3 = $72

At online store :

Cost of Jean include a fixed fee of $6

Cost of one pair of Jean = $28

Actual cost of Jean :

$28 - $6 = $22

Hence, cost of 2 pair of jeans:

($22*2) + $6

$44 + $6 = $50

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 4X squared times X -4
    8·1 answer
  • 2.5 times .76 show the work
    9·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLYISTT PLS HELP PLS PLS PLS PLS IM A DUMB NOOB PLS PLS thanks
    12·2 answers
  • If I have 35 male friends and 20 female friends, what percentage of my friends are male
    5·1 answer
  • In need of help, PLEASEEEE AND THANK YOUUUUUUUUUU <3
    5·1 answer
  • Ashley spent half her weekly allowance playing mini-golf. To earn more money her parents let her wash the car for $9. What is he
    15·1 answer
  • Please help. Will mark brainliest if correct. ( links will be banned)
    12·1 answer
  • 5. AGHI is an isosceles triangle with a vertex angle H<br> If the M
    11·1 answer
  • Work out the area of this rectangle using a calclator and giving your answer as a mixed number
    11·1 answer
  • I need Help???????????
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!