1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
icang [17]
3 years ago
6

A 3-meter roll of red ribbon costs $1.89. What is the unit price?

Mathematics
1 answer:
Elan Coil [88]3 years ago
5 0

Answer:

The price of ribbon is $0.63 per meter.

Step-by-step explanation:

It is given that:

Cost of 3 meter ribbon = $1.89

Unit price per meter = \frac{1.89}{3}

Unit price per meter = $0.63 per meter

Therefore,

The price of ribbon is $0.63 per meter.

You might be interested in
Find the value of y.<br> Picture below
olga2289 [7]

We have trapezoid with congruent legs.

30x + 11y = 2x + 3

28x +11y = 3

Also we have

30x + 11y = 12

We got 2 equations:

30x + 11y = 12

28x +11y = 3 (*-1) -----> -28x -11y = -3

30x + 11y = 12

<u> -28x -11y = -3</u>

2x = 9

x=9/2

30x + 11y = 12 ------> 30*9/2 +11y =12 ------> 135+11y =12, ---> 11y = - 123,

y= - 123/11

6 0
2 years ago
Which statements are true about the curve? Check all
Shalnov [3]

Answer

The answer is 2,3,5

3 0
3 years ago
Is 1.21221222 a rational number
trapecia [35]

Answer:

i think no i think lng po ehh

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help Fast
horrorfan [7]

Answer:

6 square root of 2

Step-by-step explanation:

sin theta = opposite / hypotenuse

sin 45 = 6/x

Multiply by x

x sin 45 = 6

Divide by sin 45

x sin 45/ sin 45 = 6 / sin 45

x = 6/ sin 45

x = 6/ (1/sqrt(2))

x = 6 sqrt(2)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve: ( 6 1/5+2 1/2) x 0.85
QveST [7]
It's 21.125 hope this works good luck ;)
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A claim is made that expression 1 and expression 2 are equivalent. A student is asked to provide proof that the claim is true.
    5·2 answers
  • Use the order of operations to simplify this expression 4 + 0.8 x 1.5 - 3
    8·1 answer
  • Iven h (t) = t squared + t + 12 andk (t) = StartRoot t minus 1 EndRoot, evaluate (k compose h) (10)
    14·1 answer
  • two species of birds are being compared. Species A can fly 18.9 miles in 42 minutes, while species b can fly 20.3 miles in 58 mi
    7·2 answers
  • Write an equation for the line given that m=0 and the y intercept is (0,-2)
    10·2 answers
  • there are 4 sections of seats I the playhouse theatre. each section has 7 groups of seats.each group has 25 seats. how many seat
    8·1 answer
  • I need your help its emergency
    13·2 answers
  • George went to the supermarket and he bought bananas for his monkeys. They were $5.99. He got a family discount because his wife
    14·2 answers
  • 50 POINTS PLEASE ANSWER!
    11·2 answers
  • 2x=22−2 Find value of x​
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!