1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sweet-ann [11.9K]
3 years ago
11

In a complete sentence, describe the positions of these numbers on the number line in relation to each other. Then, write an ine

quality statement comparing the numbers, using the symbol > or <.
Mathematics
1 answer:
Tasya [4]3 years ago
7 0

Answer:

ussugdfxysuwneuduchske

You might be interested in
1. If a house cost $200,000 in Las Vegas in 2012 and there was a 20.7% increase in houses from 2012 to 2013, what is the price o
scZoUnD [109]

Answer:

$241,400

Step-by-step explanation:

House costs: $200,000

Percentage increase: 20.7%

This means that the cost of the house increased by that percentage from 2012 to 2013. Therefore the following,

200,000 x 20.7/100 = 41,400

So the value of the house increased by $41,400 in this year.

Now we add to evaluate the total price of the house in 2013.

200,000 + 41,400 = 241,400

House price: $241,400

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is x to the power of two plus 3x plus 5
AlexFokin [52]

Answer:

4x+5

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Liam bought 5 7/8 pounds of steak. He used 2 1/16 pounds of steak for a cookout.
Ket [755]

The pounds of steak remaining after the cookout is 3 13/16 pounds

Given:

Total steaks bought = 5 7/8

Steaks used for cookout = 2 1/16

Total steaks remaining = Total steaks bought - Steaks used for cookout

= 5 7/8 - 2 1/16

= 47/8 - 33/16

= (94-33) / 16

= 61/16

= 3 13/16 pounds

Therefore, the pounds of steak remaining after the cookout is 3 13/16 pounds

Learn more about fraction:

brainly.com/question/1622425

3 0
2 years ago
Courtney works at the local shoe store and receives $150 a week plus 3% of all sales over $1000. This week her sales were $3200.
schepotkina [342]

The equation you would use to find her earning for the week would be:

y=0.03(x-1000)+150

This would mean she made $66 from commissions and $216 total.

6 0
3 years ago
What is the area of this tile 6in 2in
OlgaM077 [116]

Answer:

12

Step-by-step explanation:

6in x 2in = 12

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Four is no less than the quotient of a number xx and 2.1.
    6·1 answer
  • Jose ran 2.6 miles. Patel ran 2.60 miles. Who ran farther?
    9·2 answers
  • Which of the following is an extraneous solution of square root -3x-2=x+2?
    6·2 answers
  • A pack of 6 red pens cost £2.76 what is the price per pen
    10·2 answers
  • Sally buys a large drink every day for a full year (365 days). Each drink costs $2.82. Sally always pays $3.00 and drops her cha
    11·1 answer
  • What is the inverse of the given relation y = 4x - 8
    5·2 answers
  • What would be the answer
    10·2 answers
  • Jada made 6 cups of blueberry jam and divided the jam equally among 4 containers. How much jam went in each container?
    11·1 answer
  • Can you use a proportion to solve for a missing side length when given two similar triangles?​
    9·1 answer
  • Does anybody have the answer to this
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!