1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
slega [8]
2 years ago
15

Leslie bought an

Mathematics
2 answers:
andreev551 [17]2 years ago
7 0
The total cost would be $4
Evgen [1.6K]2 years ago
5 0

Answer:

$1.00

hopefuly this helped if not let me know!

You might be interested in
How do graphs and equations reveal information about a relationship between two quantities
ohaa [14]
When two quantities have a relationship, there is a corresponding equation that could describe it. These two quantities may be expressed in variables of x and y. When you plot the graph, you may see a line or a curve. This presents the trend of the relationship of the two quantities when the independent variable changes.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A certain animal shelter has 28 cats and 46 dogs. how many dogs must be adopted and taken away from the animal shelter so that 7
postnew [5]
Make a box putt the 70% at the top on the ouside then sub 100%-70% the box should have 4 squares so then on the bottom of the box on the outside. it should be 30% then in the top left corner put 28 and under it 46 then do
46/28 × 70% over 1 see if that helps
3 0
3 years ago
Julia drove 135 miles in 4.5 hours. Find her average rate in miles per hour
BlackZzzverrR [31]
30, you can devide 135 by 4.5
6 0
3 years ago
Ella was paid an 11 percent commission on the pair of shoes that she sold. The department store had paid $25 wholesale for the s
xxMikexx [17]

Answer:

The answer is B. $3.85.

Step-by-step explanation:

This is because, first if we get the percentage that the shoes were marked up by, we get that they were marked up to $35, because 40% of $25 is $10 and $25 + $10 = $35.

Then, we find the percentage of $35 that she earned. In order to do this, we see what 11% of $35 is. We get $3.85, because 10% of $35 is $3.50, and 1% of $35 is $0.35. $3.50 + $0.35 = $3.85.

This is why the answer is B. $3.85.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the value of the expression (5-3) x 2+6
Assoli18 [71]

Answer:

Its value is 10.

Step-by-step explanation:

Use order of operations,  PEMDAS.

The parentheses are worked out first:-

(5 - 3) X 2 + 6

= 2 X 2 + 6

Now the multiplication:-

= 4 + 6

= 10 (answer).

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the unit price rounded to the nearest cent: 5.8 lbs for $4.89.
    11·1 answer
  • The price of a visit to the dentist is $50. If the dentist fills any cavities, an additional charge of $100 per cavity gets adde
    10·2 answers
  • Is the ordered pair, in the form (x, y), a solution of the equation below?
    12·1 answer
  • 1. Simplify. (343)1/3
    5·1 answer
  • 150,75,50 what number comes next
    11·1 answer
  • The sum of 10 and Hector's age is 69 . Use the variable H to represent Hector's age.
    5·1 answer
  • A pool holds 1620 gallons.
    10·2 answers
  • PLEASE HELP! :) IMAGE IS BELOW!! QUESTION: Describe a series of transformations that will transform ∆ABC to ∆A'B'C'.
    11·1 answer
  • It is 12:49 what time it will be 30 minutes from now
    13·2 answers
  • Mandy has 37 red markers and 24 green markers. She wants to place an equal number of markers on 4 tables. What is the greatest n
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!