1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
BaLLatris [955]
3 years ago
14

Henry is making a corn grits recipe that calls for cup of corn grits for every cup of water.

Mathematics
1 answer:
Step2247 [10]3 years ago
8 0

Answer:

3 cups of water

Step-by-step explanation:

Henry is making a corn grits recipe that calls for 1/4 cup of corn grits for every 1/2 cup of water. How much water will he need if he uses 1 1/2 cups of corn grits?

Expand 1/2 to 2/4, if there is 1 1/2 cups of corn grits, that means that 1/4 cups of corn grits was used 6 times, 1/2x6=3. He will need 3 cups of water

You might be interested in
What is 3 3/4×2 4/5 in simplest form
Archy [21]

Answer:

10.5 = 10 1/2

Step by step:

(3 3/4)(2 4/5)

= 15/4(2 4/5)

=15/4(14/5)

=21/2

=10 1/2


4 0
3 years ago
50 points!!! Please help ASAP!!!
Vika [28.1K]

Answer:

h (x)=-16x^(2)+3x+35 =

x-intercept(s): (3+√224932,0),(3−√2249 32,0)

y-intercept(s): (0,35)

3 0
3 years ago
Help me. ill give brainliest :D
Setler79 [48]

Answer:

whoa

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
If y varies directly with x, and y = 10 when x = 4, write the direct linear variation equation
torisob [31]
The answer is c. I chose the answer c because y=5/2x(I think you forgot to put the x in the question) filled in with the numbers are true while a, b, and d aren't true if filled with 10 and 4.
4 0
4 years ago
Read 2 more answers
If (2x,3y) =(8, 9),find x and y​
solong [7]

Answer:

x = 4, y = 3

Step-by-step explanation:

Equating corresponding coordinates , gives

2x = 8 ( divide both sides by 2 )

x = 4

and

3y = 9 ( divide both sides by 3 )

y = 3

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Gina mixed paint to make her favorite shade of purple. She filled up one third of the container with red paint. Then she filled
    13·2 answers
  • A certain brand of lemonade costs $3.29 for 59.17 fluid ounces. What is the unit rate?
    7·2 answers
  • If f(x) = 8x, which of the following is the inverse of f(x)?
    15·1 answer
  • Re-write the equation 2x-4y=8 in slope intercept form
    6·2 answers
  • What's 7 divide 56.35?
    5·2 answers
  • There are stuffed animals for 3 for 7 dollars someone wants to buy a stuffed animal for each of the 24 children what proportion
    7·1 answer
  • I need help with this one question please hope me! It is an inequality on both sides (solve and graph): -4(2-5)>(-3)2 [as in
    7·1 answer
  • Dexter earns $12.50 each hour he helps his dad with landscaping.he helped his dad for 4.5 hours last weekend .How much did dexte
    6·1 answer
  • If 4 video games cost $78, how much do 8 video games cost?
    10·2 answers
  • True or false 2(a + 6) is equivalent to 2a + 13?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!