1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Darina [25.2K]
2 years ago
9

Hi I'm really in 5y

Mathematics
1 answer:
ohaa [14]2 years ago
3 0

Answer:

0.6

Step-by-step explanation:

2/5 divided by 2/3

use reciprocal method

and make it 2/5*3/2

6/10

You might be interested in
Which is the better buy a 3 pound ham for $5.70 or 5 pounds for $8.75
tekilochka [14]

Answer:

The larger ham is the better buy.

Step-by-step explanation:

In order to determine the better buy, divide both of the prices by their weight to get the price per pound of ham.

5.70/3 = 1.90 per lb

8.75/5 = 1.75 per lb

Therefore the 5 pound of ham is a better buy.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Kimi’s dog gives birth to a litter of 4 puppies per year, on average. The relationship between time and the expected total numbe
VMariaS [17]
Hi i wanted to help you but i hate math do i am soooooooo sorry
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Expand the following: 3(16x-24)
Fynjy0 [20]

Answer:

48x-72

Step-by-step explanation:

u multiply 3 by 16x then multiply 3 by 24 and bring down your  minus sign

6 0
3 years ago
PLEASE HELP! Economics
pashok25 [27]

Answer: b

Step-by-step explanation:

if u stop imports  then u have money

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Write an equivalent expression to -2(1.5+5)-4(-0.5+3h)
finlep [7]

Answer:

-11-12h

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What polynomial has a graph that passes through the given points?<br> (-2,-3),(-1,0),(1,12),(3,72)
    11·1 answer
  • Samantha parents bought her a new bed they paid 136 each month for 9 months how much did the bed cost
    6·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%28%20%5Cfrac%7B1%7D%7B5%7D%20%29%20%7B%7D%5E%7Bx%7D%20%3D%20125" id="TexFormula1" title="( \f
    8·1 answer
  • A bank advertises that it compounds money quarterly and that it will take Double your money in 10 years. what is the interest-ra
    13·1 answer
  • 4. An initial population of 825 quail increases at an
    7·1 answer
  • Two buildings are 12m apart on the same horizontal level. From the top of the taller building, the angle of depression of the bo
    12·1 answer
  • Plsssss help links will be reported!
    8·1 answer
  • (8x + 9) + (15 - 8x)
    8·1 answer
  • Helene bought a ring and a handbag at discounted prices during a sale. The total discount given for the two items was $1946.60.
    10·1 answer
  • Refer to the figure to answer the question.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!