1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Diano4ka-milaya [45]
3 years ago
5

A right rectangular prism has a length of 9, a width of 4, and a height of 5. How many unit cubes can fit in the prism?

Mathematics
1 answer:
Serjik [45]3 years ago
5 0

Answer:

The answer is 54 cubes.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
el precio del kilogramo de jitomate es de 36.50 juana compro 3 1/2 kilogramos cuanto pago por todo el jitomate?​
SashulF [63]

El precio total por 3 1/2 kg de jitomate que compró Juana es 127.75

Para saber el precio total de los 3 1/2 kg de jitomate que compró Juana debemos hacer el siguiente procedimiento.

Necesitamos saber cuánto vale medio kg de jitomate, para ello dividimos 36.50 en 2.

36.50/2 = 18.25

Luego multiplicamos 36.50 por 3, para saber cuánto valen 3 kg de jitomate.

36.50 X 3 = 109.5

Por último, sumamos el precio de medio kilo con el precio de tres kilos para tener el total que pagó Juana.

109.5 + 18.25 = 127,75

Aprenda más en: brainly.com/question/16170919

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A model of a volcano has a height of 12 in. , and a diameter of 12 in. What is the approximate volume of the model? Use 3. 14 to
jenyasd209 [6]

The approximate volume of the model will be

v=452.33 inch^{2}

<h3 /><h3>What is the approximate volume of the model? </h3>

It is given that

Height of the volcano =12 inch

Diameter of the volcano= 12inch=r=6inch

So the volume of the model will be =

=\dfrac{1}{3\\} \pi \times r^{2} \times h

= \dfrac{1}{3} \pi \times (6)^{2} \times 12

v=452.33inch^{2}

Thus the approximate volume of the model will be  v=452.33 inch^{2}

To know more about the volume of the cone follow

https://brainly.in/question/18480521

4 0
2 years ago
Please could anyone help me to solving this division problem 5/8 divided 2
skad [1K]
<span>5/8 divided 2 

(5/8) / 2 = 5/8 * 1/2 = 5/16
Hope it helps</span>
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Factor 5a^2-30a+45, and 2x^5+x^4-2x-1.
Mrrafil [7]

Step-by-step explanation:

{5a}^{2}  - 30a + 45

5( {a}^{2}  - 6a + 9)

5(a-3)(a-3)

5(a-3)^2

{2x}^{5}  +  {x}^{4}  - 2x - 1

X^4(2x+1) - (2x+1)

(x^4-1)(2x+1)

(x^2-1)(x^2+1)(2x+1)

(x-1)(x-1)(x^2+1)(2x+1)

6 0
2 years ago
On a math test, Jessica answered 20% questions incorrectly. She answered 16 questions correctly. How many total questions did sh
Tanzania [10]
The answer to the question is 36
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A 3-gallon bottle of bleach costs $13.92. What is the price per cup?
    14·1 answer
  • cranes cookie company can make a batch of cookies for $10.75 . They mark it up 40% so they can make a profit . How much do they
    13·1 answer
  • The dress store is having a sale where all merchandise 1/4 off. A women buys $48 of merchandise at the sale price
    14·2 answers
  • Kylie's family took a road trip to Mount Rushmore. Kylie fell asleep 34% of the way
    9·1 answer
  • Math question - help due today
    12·2 answers
  • Y-1/6x+5=0
    11·1 answer
  • Thomas went to the toy store. He bought ​yo-yos for ​$ each including tax. How much money did Thomas spend on the​ yo-yos?
    5·1 answer
  • Pls ill give brainelist
    7·2 answers
  • What would the following be?​
    7·1 answer
  • 12 / 3 + 6 x 2? can anyone help?
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!