What I always do to solve this, is find a common factor for each number first.
Usually 4 or 5 works best. I'll use 4.
4 goes into 80 20 times, which means that 4 = 5% of 80.
If 4 = 5%, and 48 = 12 x 4, then 48 must equal 60% of 80.
(Another way to solve this problem is: simplify 48 / 80. This simplifies to 3/5.
3/5 = 60%)!
Answer:
z = 4/3 or 1 1/3
Step-by-step explanation:
z−4/9−1/3=5/9
Change 1/3 to have a denominator of 9
1/3 *3/3 = 3/9
z−4/9−3/9=5/9
Combine like terms
z -7/9 = 5/9
Add 7/9 to each side
z-7/9+7/9 = 5/9+7/9
z = 12/9
z=4/3
or as a mixed number
z = 1 1/3
<span>(x – 13)(x + 8) = 196
</span>x * x + x * 8 - 13 * x - 13 * 8 = 196
x² + 8x - 13x - 104 = 196
x² - 5x - 104 - 196 = 0
x² - 5x - 300 = 0
The missing side length is 28
Answer:
I think It's A. How many Goats Did She Sell?
Step-by-step explanation:
if she Sold Out of her goods To her dad. I am Thinking Of How many goats Are left.
Answer:
1- $ 0.25.
2- $ 26.25.
3- $ 1.73.
Step-by-step explanation:
1- Given that a bag of 12 oranges costs $ 2.99, to determine what is the cost per orange, the following calculation must be performed:
2.99 / 12 = X
0.249 = X
Thus, the cost of each orange is $ 0.25.
2- Given that 4 slices of pizza cost $ 10.50, to determine what is the cost of 10 slices of pizza at this rate, the following calculation must be performed:
10.5 / 4 x 10 = X
2.625 x 10 = X
26.25 = X
Thus, the cost of 10 slices of pizza is $ 26.25.
3- Given that 4 pieces of candy cost $ 0.99, to determine what is the cost of 7 pieces of candy at this rate, the following calculation must be performed:
0.99 / 4 x 7 = X
0.2475 x 7 = X
1.7325 = X
Thus, the cost of 7 pieces of candy is $ 1.73.