1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
galina1969 [7]
3 years ago
5

What is the common ratio of the geometric sequence 16, 24, 36, 54, ...?

Mathematics
1 answer:
erastovalidia [21]3 years ago
8 0

Answer:

B

Step-by-step explanation:

16 x 3/2 = 24

24 x 3/2 = 36

36 x 3/2 = 54

You might be interested in
The room itself measures 64 feet by 48 feet. The carpet is 9 feet by 13 feet. Find the area of floor outside the carpet
Anna [14]

Answer: 2,955 feet squared.

Step-by-step explanation: The area is the width times the height. The area of the whole room is 64*48=3,072 and when excluding the area of the carpet which is 9*13=117 you get 3,072-117=2,955 feet squared.

6 0
3 years ago
Is 1/10, 1/4, and 1/8 more or less than 1/2​
ryzh [129]

Answer:

They are less than 1/2

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Ten children equally share 60 almonds. How many almonds will 5 children get?
Vlad [161]
5÷60=15 each 15 children
3 0
3 years ago
there ate 4 more oranges than apples in the fruit bowl, there ate 5 more apples than bananas. there are 2 bananas. how many of e
Ksivusya [100]
Bananas= 2
Apples= 7
Oranges= 11

And in all there are 20 pieces of fruit
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
I don't understand what the "!"s mean. Help please
kakasveta [241]

n! is called a factorial.


It would look something like this: n! = 1·2·3·...·n


An example:

5! = 1·2·3·4·5 = 120

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can someoneon help me please I dont understand<br>this.
    6·1 answer
  • Sarah cut off 1/8 of a 48 inch piece of ribbon.Jane cut off 1/9 of a 36 inch piece of ribbon. They compared thier cut pieces. Wh
    13·1 answer
  • Need some help pleaseee
    11·1 answer
  • Change 1 14 /15 into percentage​
    13·1 answer
  • 3 divided by 534 using estimate
    10·2 answers
  • I need HELP!!!!!!!!!
    7·1 answer
  • Tito receives a weekly salary of ​$500 at an appliance store. He also receives a7 ​% commission on the total dollar amount of al
    7·2 answers
  • Give me dn jokes I'm desperate ​
    9·2 answers
  • If a 16 ounce box of pasta costs $1.39, what is the unit price?
    9·1 answer
  • A 12-liter container has a pressure of 3 atmospheres.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!