1)
Let the number of fish sandwiches sold br represented by x
Then the number of grilled cheese sold is 2X
and the number of cheeseburgers 3(2x)
x + 2x + 3(2x) = 225
and solve
2)
Let x represent the no. of pounds of peanuts
Then x + 14 represents the no of pounds of the mixture
And
(2.25)x + (3.25)(14) = (2.65)(x + 14
and solve
3) Try on your own
plz mark me as brainliest :)
First, look at the x axis (this is the one labeled Minutes Used per month)
Find the number 40, then look at where the lines meet on that line. The red line for Plan B it’s at 8 dollars. The blue line for Plan A is at 4 dollars.
Plan B costs more.
To find the difference, subtract 4 from 8.
$8 - $4 = $4
Plan B costs 4 dollars more than Plan A.
If you have any further questions feel free to ask.
Hope this helps.
Answer:
D) -12
Step-by-step explanation:
Y= mx + b
m(slope) = 1/2
b(y-intercept) = 6
y= 1/2x + 6
^^
Graph
So the math here is 1+1 = 2