1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Montano1993 [528]
3 years ago
11

A home improvement store buys snow shovels from a supplier for $8.50. The day before a snowstorm the store manager marks up the

price by 180% to calculate the retail or selling price. What is the retail price of the snow shovel?​
Mathematics
1 answer:
balandron [24]3 years ago
7 0

Answer:

The retail price is $15.30

Step-by-step explanation:

To solve this, turn the percentage into a decimal. Do this by dividing it by 100.

       180 ÷ 100 = 1.8

Then, multiply the supplier price by the decimal

      8.5 × 1.8 = $15.30

You might be interested in
The total fare for two adults and three children on an excursion boat is $14. If each childs fare is one half of each adults far
zvonat [6]
Make each adult x and each kid 5x
 and
set equal to 14.
 so it would be
 3.5x=14.
 14/3.5 = 4
so
x  = 4.
 adult tickets are 4$ while kids are 2$
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
The foot of a ladder is placed 6 feet from a wall if the top of the ladder rests 8 feet up on the wall how long is the ladder?
Vlada [557]
Try to imagine this word problem, there is a wall and a ladder leaning against it, the space from the bottom of the ladder is labeled 6 and the length of the height the ladder reaches on the wall is 8. Imagine this as a right triangle now, where the length of the ladder is the hypotenuse and the length of the legs of the triangle is 6 and 8. Because we know this, we can use the Pythagorean theorem, a^2+b^2=c^2
We then plug in the values and you get 6^2+8^2=c^2
When you simplify, you get 36+64=c^2 which is c^2=100
When you solve for c, you get c=10 which would be the length of the ladder :)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 3 diget number is written on paper .what is the probliblity it starts with 3
attashe74 [19]
Show us a picture of it
8 0
3 years ago
Wich one is cheer to buy 20 for 4.40 or 24 for 4.80
lawyer [7]
4.4/20=0.22 per item 4.8/24=0.2 per item Answer: 24 for 4.80
6 0
3 years ago
PLEASE HELP FAST I NEED A EXPERT OR ABOVE I WILL GVOE YOU ALOT OF POINTS!
kicyunya [14]

Answer:

547.5 cm

Step-by-step explanation:

730(9/12)=547.5

7 0
2 years ago
Other questions:
  • When given an algebraic expression involving subtraction, why is it best to rewrite the expression using addition before identif
    10·1 answer
  • 12m/15m simplify this fraction
    11·1 answer
  • phan fills the tank of her car with gasoline before starting her road trip. the table below shows the amount of gas left in her
    14·2 answers
  • If the sales tax in your city is 4.4%, and an item costs
    10·1 answer
  • Determine whether the conjecture is true or false. If false, give a counterexample.
    13·2 answers
  • What is 9/72 in simplest form
    6·2 answers
  • HELP!! I need help with these two plz!!
    10·1 answer
  • Solve the equation<br> 1/3 + a = 5/4<br><br> a =
    8·1 answer
  • Divide algebraic fractions<br><br> 12a2/18b2÷4a/3b
    6·1 answer
  • 50% of 320 is equal to 80% of what number?
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!